Kongres z Trumpem przeciwko Rosji i Chinom. Ameryka nadal chce trzymać świat w ryzach

Renesans amerykańskiego izolacjonizmu, którym straszono w związku z wyborem Donalda Trumpa na prezydenta, już dawno przestał być tematem poruszanym w mediach. Nowy, ambitny budżet obronny, uchwalony właśnie przez Kongres, pokazuje, że dwa kierunki polityki Trumpa – konfrontacja z Rosją i Chinami – mają w USA ponadpartyjne poparcie.

Aż 717 mld dolarów – tyle w sumie Amerykanie chcą wydać na obronność w nadchodzącym roku, w ramach uchwalonego właśnie National Defense Authorization Act (NDAA). Budżet jednogłośnie został uznany za „przyjazny sektorowi obronnemu”, zakłada m.in. najwyższą od dekady podwyżkę żołdu amerykańskich żołnierzy, w wysokości 2,6 proc. Co ważne, jest wyraźnym sygnałem od kongresmenów dla Donalda Trumpa. Mimo że prezydent jest krytykowany, także przez swoich kolegów z Partii Republikańskiej, za postawę wobec Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku, to w wypadku polityki wobec Chin i – co dla nas szczególnie ważne – Rosji otrzymał poparcie od amerykańskiej legislatywy.

„Dziki Pies” i Rosja
Od dawna nie było tajemnicą, że jednym z najgłośniej mówiących o konieczności utwardzenia postawy wobec Rosji był sekretarz obrony w administracji Trumpa, gen. James „Mad Dog” Mattis. W maju tego roku, gdy toczyły się rozmowy nad ostatecznym kształtem NDAA, Mattis mówił o konieczności skonfrontowania rosyjskich dążeń do rozwoju swojego potencjału militarnego. W kwietniu, odnosząc się do śmierci rosyjskich najemników w Syrii, powiedział wprost, że to on wydał rozkaz, by „zetrzeć ich z powierzchni ziemi”. W lipcu zwracał uwagę na „destabilizującą rolę” Rosji na Bałkanach.
Mainstreamowe media, jak CNN czy MSNBC, od dłuższego czasu starały się rozpowszechniać narrację, według której pomiędzy Mattisem a Trumpem istnieje silna rozbieżność w podejściu do Rosji. Ostatnie tygodnie wydawały się potwierdzać tę interpretację. Podczas gdy Mattis podejmował wysiłki, by w nowym budżecie obronnym znalazło się...
[pozostało do przeczytania 72% tekstu]
Dostęp do artykułów: