Odpocznij w cieniu. Ochrona domu przed słońcem

Przez ostatnie tygodnie pogoda w Polsce nas nie rozpieszczała, upały i ostre, oślepiające słońce dały się we znaki każdemu. W obronie przed szkodliwymi promieniami stosujemy kremy z filtrem i okulary przeciwsłoneczne. A jak możemy zadbać o optymalną temperaturę w swoim domu podczas gorących dni? Rozwiązaniem mogą być markizy okienne odbijające promieniowanie słoneczne, chroniące wnętrze przed nagrzewaniem.

Zewnętrzna markiza absorbuje promieniowanie słoneczne już przed szybą i emituje ciepło na zewnątrz, przez co w słoneczne dni bardzo dobrze zabezpiecza wnętrze przed uciążliwym upałem. – Markiza chroni pomieszczenie do 8 razy efektywniej w porównaniu z osłonami wewnętrznymi, np. roletami. W praktyce zastosowanie markiz na oknach powoduje, że w pomieszczeniu temperatura będzie do 10 stopni niższa niż w sytuacji, gdy przed słońcem chronią dom jedynie wewnętrzne rolety – mówi specjalista z firmy Fakro Wojciech Chronowski.

Nie trzeba wyjaśniać, jak wielka to różnica, gdy w cieniu temperatura wynosi ponad 30 stopni.

Ta skuteczność markiz ma swoje wymierne skutki ekonomiczne. Redukuje zużycie energii w urządzeniach klimatyzacyjnych, przez co ogranicza emisję CO2 do środowiska i ma wpływ na zmniejszenie kosztów zużycia prądu. Dodatkowo np. markiza Solar firmy Fakro nie zużywa energii z sieci elektrycznej, czerpiąc energię z baterii ładowanej promieniami słonecznymi. Co więcej rozwinięta markiza w ciągu chłodnych nocy chroni wnętrze przed stratami ciepła, poprawiając współczynnik przenikania ciepła okna aż do 16 proc. W ten sposób obniżamy rachunki za ogrzewanie. Poza czysto ekonomicznymi zaletami są także inne, ważne z punktu widzenia naszego komfortu, ponieważ zasłonięte przy otwartym oknie markizy elektryczne stanowią barierę dla owadów. Mimo ochrony przed szkodliwym i nadmiernym promieniowaniem słońca markizy nie odcinają całkowicie światła. Zaciągnięte  w dzień markizy chronią wnętrze pomieszczenia przed...
[pozostało do przeczytania 30% tekstu]
Dostęp do artykułów: