Sukces operacji Demeter IV. W Polsce zatrzymano blisko 1500 ton nielegalnych odpadów

Tajna operacja Demeter IV połączyła służby z 74 państw, które walczą z nielegalnym przewozem odpadów i niebezpiecznych substancji. W Polsce akcję koordynowała Krajowa Administracja Skarbowa, a udział w niej wzięły także Interpol, chińska administracja celna i Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości działające w rejonie Azji Wschodniej i Pacyfiku.

Operacja Demeter jest koordynowana przez Światową Organizację Celną (WCO). Po raz pierwszy została zorganizowana w 2009 r. Wzięły w niej udział 64 administracje celne. Wówczas była ukierunkowana na nielegalny przewóz niebezpiecznych odpadów z Europy do krajów Azji, Afryki i z regionu Pacyfiku. W kwietniu ogłoszono jej czwartą edycję (poprzednie odbywały także w latach 2012 i 2013). Pod lupę służb trafiły m.in. odpady sklasyfikowane jako niebezpieczne, czyli materiały radioaktywne, wybuchowe, łatwopalne czy odpady medyczne. Akcję przeprowadzano na wszystkich frontach – kontrolowano samoloty, statki i ciężarówki.

Eksporterzy trucizny
Jak czytamy w materiałach operacyjnych WCO, z inicjatywą przeprowadzenia międzynarodowej akcji wystapiły chińskie służby celne. „Handel odpadami staje się bowiem coraz poważniejszym problemem na całym świecie i zagraża nie tylko środowisku, ale także ludzkiemu zdrowiu i życiu” – podkreśla organizacja. A jak wiadomo, Chińczycy znajdują się w czołówce niechlubnego rankingu państw, do których każdego roku wwożone są tysiące ton nielegalnych odpadów. Największymi eksporterami trujących śmieci są przede wszystkim państwa Unii Europejskiej, Kanada, Rosja, Iran, USA czy Szwajcaria. Odpady trafiają do Chin, Indii Kambodży, Bangladeszu, Mongolii, Peru, Tadżykistanu, Wietnamu, Mongolii i krajów Afryki.
Na całym świecie przy akcji Demeter IV oprócz celników pomagali także funkcjonariusze policji, służby zajmujące się ochroną środowiska i urzędnicy. Także Europol, Interpol i UNODC, czyli Biuro Narodów Zjednoczonych ds....
[pozostało do przeczytania 63% tekstu]
Dostęp do artykułów: