Wspólnie śpiewem uczcijmy ten dzień! Powstańcze piosenki wciąż żywe

W środę, 1 sierpnia, o godzinie 17.45 przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie Strefa Wolnego Słowa tradycyjnie organizuje śpiewanie pieśni powstańczych. Tego też dnia do „Gazety Polskiej Codziennie” dołączony będzie śpiewnik pieśni patriotycznych.


Zachęcamy, by z numerem „Codziennej” udać się na wspólne śpiewanie. Poprowadzi je, jak co roku, wnuczka członka Kedywu Krzysztofa Mikołaja Sobieszczańskiego „Kolumba” – wokalistka Agnieszka Pawlik-Regulska. – Mamy wierną grupę osób, które przychodzą co roku śpiewać z nami powstańcze pieśni. Można powiedzieć, że zawiązaliśmy taką nieformalną wspólnotę – mówi pani Agnieszka. – Cieszę się również, że przychodzi z każdym rokiem coraz więcej osób młodych – dodaje. – Widać, że ludzie, wychodząc z oficjalnych uroczystości na Powązkach, chcą kontynuować czczenie pamięci powstańców Warszawy i chętnie do nas dołączają.
Piosenki, które będą śpiewane 1 sierpnia, powstawały podczas powstańczych walk lub między wojennymi akcjami. Warto pamiętać, że ich autorami byli prawdziwi artyści. Jerzy Dargiel „Henryk”, autor tekstu i muzyki do piosenki „Dorota”, był kompozytorem, reżyserem oraz aktorem filmowym i teatralnym. Autorzy znajdującego się w repertuarze spotkania utworu „Mała dziewczynka z AK”, Mirosław Jezierski „Karnisz” i Jan Krzysztof Markowski „Krzysztof”, byli znanym duetem artystycznym z Mokotowa. To oni stworzyli „Marsz Mokotowa”. W śpiewniku dołączonym do „Codziennej” są też pieśni autorstwa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Józefa Andrzeja Szczepańskiego „Ziutka”. Podniosła atmosfera podczas corocznych śpiewów organizowanych przez Strefę Wolnego Słowa to dowód na to, że powstańcze piosenki są cały czas żywe.
– Tegoroczne spotkanie chciałabym zadedykować mojemu dziadkowi, członkowi Kedywu, Krzysztofowi Mikołajowi Sobieszczańskiemu ps. Kolumb, o którym powstała ostatnio książka „Sen Kolumba” Emila Marata, oraz druhnie Hannie Szczepanowskiej ps. Heban, która...
[pozostało do przeczytania 22% tekstu]
Dostęp do artykułów: