Tęczowe miasto. Johannesburg dla zuchwałych

Republika Południowej Afryki to miejsce, gdzie spełnił się sen o multikulturowym społeczeństwie. Po upadku apartheidu nastąpiło takie wymieszanie ras i kultur, że dziś obowiązuje tam aż 11 języków urzędowych. Najlepiej widać ten wrzący tygiel w największym mieście.

Johannesburg to jedno z najmłodszych i zarazem największych miast na świecie. Założony zaledwie w 1886 r., po odkryciu w jego okolicy złota i diamentów, błyskawicznie się rozrósł i dalej rośnie. Już w 1889 roku był największym miastem w Afryce Południowej, a obecnie jest na 31. miejscu wśród najrozleglejszych i na 41. wśród najludniejszych miast świata. Centrum liczy około miliona mieszkańców, zaś cała aglomeracja – około 10 mln; wielu twierdzi, że to liczby zaniżone. 40 procent światowego wydobycia złota pochodzi z tej okolicy, jakkolwiek na obszarze miasta nie ma już czynnych kopalń. Ich miejsce w gospodarce zajęły usługi finansowe oraz największa w Afryce giełda.

Co ciekawe, nie wiadomo dokładnie, od którego konkretnie Johanna pochodzi nazwa miasta. Kandydatów jest aż czterech – Christiaan Johannes Joubert i Johann Rissik prowadzili poszukiwania złóż złota, Stephanus Johannes Paulus Kruger (słynny „Oom” Paul Kruger) to prezydent Republiki Południowoafrykańskiej przed brytyjskim podbojem, wreszcie Johannes Meyer, pierwszy przedstawiciel rządu w nowo powstałym mieście – ale brak jednoznacznej odpowiedzi, bo odnośne dokumenty zaginęły.

Mówiąc o swoim mieście, lokalsi częściej używają nazwy skróconej – Joburg albo Jozi; czarni mieszkańcy suburbiów mówią też Egoli – Złote Miasto. Nazwa ta obejmuje zarówno historyczne centrum, jak i okoliczne miasteczka, włączone w skład aglomeracji. Typowym przykładem jest tu słynne Soweto – niegdyś South-Western Towns, czyli Miasteczka Południowo-Zachodnie, założone jako osiedla dla czarnych pracowników kopalń i city (mogli tam pracować, ale nie mieszkać). Dziś to jedna z atrakcji turystycznych (wyłącznie dla grup...
[pozostało do przeczytania 67% tekstu]
Dostęp do artykułów: