„Sokół” na tatrzańskim niebie. Śmigłowiec w służbie TOPR

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i PZL-Świdnik obchodzą 25. rocznicę wprowadzenie do służby TOPR śmigłowca „Sokół”.

Pierwszy śmigłowiec W-3A „Sokół” dla TOPR zszedł z taśm produkcyjnych w Świdniku 12 lutego 1993 r., a jego „chrzest” odbył się sześć dni później. W marcu 1993 r. pierwszy TOPR-owski Sokół rozpoczął dyżury ratownicze. Obecnie w eksploatacji jest już trzeci egzemplarz „Sokoła”, który trafił do Zakopanego w 2005 r. Pierwszy uległ katastrofie w 1994 r., a kolejny został wycofany w 2003 r. Cztery lata temu maszyna przeszła modernizację, następna jest zaplanowana na 2021 rok.

Maszyna używana przez ratowników TOPR to nie tylko specjalistyczna, latająca karetka ze sprzętem medycznym. Wyposażenie „Sokoła” umożliwia przede wszystkim podjęcie przez załogę działań ze śmigłowca pozostającego w zawisie w najtrudniej dostępnych ścianach tatrzańskich. Ten specjalistyczny sprzęt ma zapewnić udzielenie pomocy oraz ochronę życia i zdrowia poszkodowanego do czasu, aż znajdzie się on w szpitalu. Zastosowana w TOPR-owskim „Sokole” wyciągarka ma udźwig około 270 kg i linę długości 90 m. W-3A „Sokół” może zabrać maksymalnie 14 osób i ładunek. Załoga składa się z dwóch pilotów i dwóch–trzech ratowników. Do lotów w górach maszyna zabiera nie więcej niż 700 litrów paliwa, by zachować jak największy zapas mocy. – „Sokół” ma proste wyposażenie, ale zaawansowane medycznie – wyciągarkę i specjalne zawiesie – mówi Jan Krzysztof, naczelnik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. – Najistotniejsza dla nas jest możliwość wykonywania lotów w górach – podkreśla. Ze statystyk TOPR-u wynika, że w ciągu 25 lat dzięki śmigłowcowi „Sokół” zostało uratowanych około 7,5 tys. osób.

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które w przyszłym roku będzie obchodzić 110-lecie istnienia, to obecnie nowoczesna, profesjonalna organizacja ratownicza zatrudniająca wysokiej klasy specjalistów ratownictwa górskiego, wspieranych...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: