Ośmiornica w kambodżańskim lesie. Klejnot khmerskiej architektury sakralnej

Leży w samym środku dżungli. Opleciona przez konary. Z jednej strony skazana na ciągłą, z góry przegraną walkę z naturą. Z drugiej to właśnie jej zawdzięczająca tytuł jednej z „najbardziej fascynujących świątyń świata”.

– Skąd jesteś?– łamaną angielszczyzną pyta mnie na oko może dziesięcioletni chłopiec, który pierwszy z całej grupki nieletnich sprzedawców pamiątek zdołał do mnie podbiec.
– Z Polski – odpowiadam z rozbawieniem. By po chwili wyartykułować sylabicznie dla ułatwienia młodocianemu Kambodżaninowi. – Po-land. Po-land.
–A... Poland! Capital city: Warsaw – odkrzykuje z dumą malec.
To standardowa sztuczka kambodżańskich spryciarzy trudniących się sprzedażą turystycznych pamiątek w tym miejscu. W ukrytym pośród zaborczej dżungli kambodżańskim kompleksie Angkor Thom jest ich naprawdę wielu. Sprzedają pocztówki, przewodniki, korale, lody... Potrafią być naprawdę dokuczliwi.
– Dzięki, młody – odpowiadam, mając świadomość, że przede mną dziś dłuższy spacer po lesie deszczowym i akurat korale niekoniecznie muszą mi się przydać.
– Ale jak się zdecydujesz, kupisz u mnie, prawda? – biznesowy zmysł młodego sprzedawcy jest już chyba w pełni ukształtowany.

Dzieci gromadzą się przede wszystkim przed wejściami do khmerskich świątyń. A właściwie do ich ruin. W Kambodży, kraju z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem około 120 dolarów, trudno o lepsze miejsce do zarobku niż to tutaj. W ruinach słynnych świątyń Angkor Thom. Porośniętych konarami ekspansywnych drzew. Porozrzucanych na powierzchni 24 km kwadratowych starożytnego miasta, zamieszkanego niegdyś przez milion ludzi. Dziś oglądanych z zapałem przez ciekawskich turystów z aparatami na szyjach.

O najsłynniejszej świątyni kompleksu, czyli Angkor Wat, przeczytacie w absolutnie każdym przewodniku turystycznym. Piszą o niej w gazetach, na podróżniczych forach. My skręcimy z utartego szlaku i udamy się gdzie indziej. Śladami Indiany Jonesa...
[pozostało do przeczytania 55% tekstu]
Dostęp do artykułów: