Finanse dla rolnictwa. Optymalne warunki wsparcia dla przedsiębiorców branży rolno-spożywczej

Blisko jedna trzecia małych firm, w tym również z sektora agro, korzysta w bieżącej działalności z zewnętrznego finansowania. Jak wynika z ostatniej analizy Krajowego Rejestru Długów, przy jego wyborze liczy się dla przedsiębiorców przede wszystkim krótki czas oczekiwania na pieniądze.

Rosnące zainteresowanie kredytowaniem działalności rolniczej dostrzegły banki, część nawet wyspecjalizowała się w obsłudze firm z tej branży. Aby sprostać życzeniom klientów i jak najszybciej dostarczyć im potrzebną gotówkę, w niektórych z nich, tak jak w Alior Banku, powstały specjalne departamenty dla obsługi wyłącznie klientów branży rolno-spożywczej.

Precyzyjna ocena ryzyka
Stworzono też kompleksową ofertę, z której mogą korzystać nie tylko przedsiębiorstwa działające w sferze agro, ale również rolnicy indywidualni. Uwzględnia ona sezonowość produkcji, wsparcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i zmienność koniunktury na rynkach rolnych. Dodatkowo Alior Bank współpracuje z Instytutem Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, dzięki czemu może precyzyjnie ocenić ryzyko związane z poszczególnymi kierunkami produkcji i zaproponować rolnikom i przedsiębiorcom optymalne warunki finansowania. Rolnicy, głównie dzięki pożyczce rolniczej, najchętniej finansują zakup maszyn i urządzeń rolniczych. Branża leasingowa podkreśla, że rolnicy coraz częściej inwestują w środki trwałe, takie jak samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe.

Kredyt na inwestycje
Przedsiębiorcy rolni, którzy dzięki funduszom unijnym rozwinęli swoje gospodarstwa i chcą ten rozwój kontynuować, sięgają po kredyty.
W Alior Banku mają oni do dyspozycji dwa rodzaje finansowania – bieżące i inwestycyjne. W ramach tego pierwszego bank udziela pożyczek m.in. na zakup materiału siewnego, paszy, elementów przetwórstwa. Przedsiębiorca rolny ma do dyspozycji finansowanie bieżące, w tym obrotowy kredyt skupowy oraz...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: