Wieści ze Wschodu

Kazamaty strachu

Komitet Rady Europy ds. Zapobiegania Torturom (CPT) opublikował raport, z którego wynika, że ukraińskie areszty śledcze i więzienia są w opłakanym stanie. Zastraszanie, bicie, tortury i przepełnione cele to chleb powszedni więźniów zakładów penitencjarnych w Kijowie i Charkowie.

Wskrzeszanie przeszłości

Integracja byłych republik Związku Sowieckiego nabiera rozpędu. Przyszłość procesów integracyjnych na obszarze dawnego ZSRR była głównym tematem szczytu Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (ros. EwrAzES), który pod przewodnictwem prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa zebrał się w Moskwie. Prezydenci Rosji, Białorusi i Kazachstanu zapowiedzieli na szczycie, że najpóźniej w 2015 r. utworzą Eurazjatycką Unię Gospodarczą (EUG), wspólnotę wzorowaną na UE. Jako kolejnych kandydatów do wejścia do EUG wymienili Kirgistan i Tadżykistan.

Zemsta władzy

Presnieński Sąd Rejonowy skazał biznesmena Aleksieja Kozłowa na 5 lat w łagrze. Kozłow to mąż opozycyjnej dziennikarki Olgi Romanowej, należącej do grona organizatorów wielotysięcznych protestów przeciwko Putinowi. Prokuratura zarzuca biznesmenowi – byłemu doradcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji Michaiła Margiełowa – przywłaszczenie 33,4 proc. akcji moskiewskiej spółki Iskoż, zajmującej się produkcją sztucznych skór. W listopadzie Romanowa ostrzegła, że jej mężowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. Poinformowała, że może on zostać zamordowany w drodze do kolonii karnej.
[pozostało do przeczytania -5% tekstu]
Dostęp do artykułów: