Międzywojenna „Gazeta Polska” organem piłsudczyków

W niepodległej ojczyźnie, 30 października 1929 r., z inicjatywy piłsudczyków powołana została do życia „Gazeta Polska” – kontynuatorka swojej wielkiej XIX-wiecznej poprzedniczki ukazującej się pod tym właśnie tytułem w latach 1826–1907, a założonej przez młodych, zbuntowanych romantyków-konspiratorów, którzy w ponurych czasach zaborów słowem i czynem walczyli o ocalenie narodowej tożsamości. Po 123 latach niewoli sen romantyków o wolnej Polsce ziścił się dzięki heroicznemu wysiłkowi tysięcy naszych żołnierzy gotowych iść nawet na śmierć za swym wodzem Józefem Piłsudskim, porwanych potęgą jego ducha i niewzruszoną wiarą w odrodzenie Polski.
Dodatek pod redakcją Agnieszki Kowalczyk

„Piłsudski zachwycił nas wszystkich. Twarda, szczera, żołnierska natura, od której bije i energia, i rozum. Typowy Litwin, z krzaczastymi brwiami i obwisłym wąsem – w szarym, skromnym mundurze. Hetman wojsk naszych, koło którego czynów gromadzą się już legendy! […] Objął nas powiew najszczytniejszego romantyzmu. Odżyła przed nami dawna Polska, rycerska i ułańska. Zdawało mi się, że to Dąbrowski lub książę Józef wstał z grobu” – pisał o nim w 1914 r. Jan Hupka.

„Pod Twoim przewodem”
Tak swą charyzmatyczną osobowością oddziaływał na współczesnych Komendant Legionów – wielki wizjoner polityczny i człowiek czynu, który po odzyskaniu niepodległości zapragnął uczynić wszystko, by II Rzeczypospolita stała się państwem silnym i stabilnym, państwem, z którym liczono by się w całej Europie. Do realizacji tego celu dążył do końca swych dni, wspierany przez wszystkich tych, którzy stanęli za nim murem i tak jak on wyobrażali sobie przyszłość wyzwolonej ojczyzny. Wyrazicielką zaś ideologii politycznej i dążeń rządzącego państwem obozu piłsudczykowskiego, a zarazem centralnym jego organem prasowym, stała się właśnie „Gazeta Polska”. Jej założycielem i redaktorem naczelnym został Adam Koc – stary wiarus legionowy, obrońca Warszawy przed...
[pozostało do przeczytania 87% tekstu]
Dostęp do artykułów: