Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej.

Chiny coraz większym partnerem handlowym
Eurostat podał, że od 2000 r. udział Chin w handlu z krajami UE wzrósł z 5,5 do 15,3 proc. w 2017 r. Natomiast obroty UE z Rosją spadły w latach 2012–2017 z 10 do 6,2 proc. W 2017 r. największym handlowym partnerem UE były nadal USA – wymiana handlowa z Amerykanami wyniosła 631 mld euro, czyli 16,9 proc. całkowitych obrotów krajów UE. Na drugim miejscu – Chiny (573 mld euro, 15,3 proc.), na trzecim Szwajcaria (261 mld euro, 7,0 proc.), następnie Rosja (231 mld euro, 6,2 proc.) i Turcja (4,1 proc.). Udział Japonii w handlu z UE spadł od 2000 r. z 7,5 do 3,5 proc.

Węgry nie spieszą się do waluty UE
Minister finansów Węgier Mihaly Varga powiedział (w wywiadzie dla dziennika „Magyar Hirlap”), że Węgry nie spieszą się do przyjęcia waluty euro i powinny przyjąć ją tylko wtedy, gdy będzie to dla kraju korzystne. Minister dodał: „Podobnie jak Czesi czy Polacy, nie zamierzamy wchodzić do poczekalni tzw. strefy euro”. To stanowisko rządu podziela węgierski Bank Centralny, który uważa, że Węgry nie powinny wchodzić do systemu waluty euro, zanim gospodarka kraju nie będzie wystarczająco silna i konkurencyjna.

Brytyjskie paszporty
W ubiegłym roku brytyjskie władze zdecydowały o powrocie do dawnego krajowego wzoru paszportu – ciemnoniebieskiego. Od 2019 roku te paszporty mają zastępować obecne – unijne. Nowe brytyjskie paszporty mają być produkowane przez firmę francusko-holenderską, która wygrała przetarg na ich druk (według obowiązujących przepisów UE duże zamówienia publiczne muszą być oferowane firmom z całej Unii). Jednak miliony Brytyjczyków nie zgadzają się z tą decyzją i masowo podpisują petycję do władz przygotowaną przez gazetę „The Daily Mail” z żądaniem realizacji tego paszportowego kontraktu na Wyspach.

Kraje UE a zobowiązania wobec NATO
Jak wynika z raportu sojuszu NATO za rok 2017...
[pozostało do przeczytania 27% tekstu]
Dostęp do artykułów: