Futra podszyte polityką. Plaga dla mieszkańców, interes dla właścicieli

W sprawie hodowli zwierząt na futra została uruchomiona potężna machina lobbingowa, za którą stoją właściciele ferm norek. Stworzyli oni własne media, instytuty, fundacje, docierają do dziennikarzy i polityków. W ten sposób działają od lat – z jednym wyjątkiem: w przeszłości wspierali głównie polityków, którzy aktualnie byli przy władzy.

Od wielu miesięcy trwa dyskusja dotycząca hodowli zwierząt – głównie norek – na futra. Zwolennicy mówią o pozytywnym wpływie na gospodarkę, miejscach pracy i rozwoju branży futrzarskiej. Przeciwnicy o fatalnym oddziaływaniu ferm norek na środowisko i mieszkańców, znikomej wartości dla gospodarki i niedopuszczalnych metodach lobbingowych. Przeciwko hodowli publicznie wypowiedział się prezes PiS Jarosław Kaczyński.
– „Niech futra przejdą do historii” – ta wystawa ma przysłużyć się bardzo ważnemu przedsięwzięciu. Chodzi o to, by cierpienia zwierząt było na świecie mniej. Dużo mniej niż dziś. A cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych cierpień, jakie mają miejsce na świecie. Dlatego warto poprzeć tę idę. Ludzie mogą żyć bez tego. Mogą żyć bez takich futer. Ludzie mogą być bardziej ludzcy – mówił Jarosław Kaczyński podczas otwarcia w Brukseli wspomnianej wystawy, zorganizowanej przez europosłów PiS-u oraz organizacje pozarządowe „Otwarte klatki”, „Fur Free Alliance”, „Eurogroup for Animals”.

Sprzeciw mieszkańców
– Nasze stowarzyszenie powstało jako społeczny sprzeciw przeciwko budowie fermy norek w miejscowości Osin w województwie wielkopolskim. Sprawa całej inwestycji została całkowicie wyciszona i dowiedzieliśmy się o niej zupełnie przypadkowo. Na początku podjęli działania pojedynczy mieszkańcy, którzy byli zastraszani przez inwestora – dostawali pisma z kancelarii prawnej, byli wzywani do zaniechania jakichkolwiek działań – mówi nam Marcin Ślęk ze Stowarzyszenia Ekologicznego „Czyste Środowisko” w Osinach.
– W 2016 roku, po rejestracji...
[pozostało do przeczytania 68% tekstu]
Dostęp do artykułów: