Polski Waszyngton, kontrowersyjne okolice

Polacy-turyści oraz ci, którzy pracują w amerykańskiej stolicy czy w ogóle na terytorium USA, robią sobie zdjęcia – jak tysiące innych ludzi – przed Białym Domem. Miejsce pracy amerykańskich prezydentów ma olbrzymią siłę przyciągania. Pobliski sklep oferuje nawet zdjęcia, na których delikwent może być usadzony w fotelu Donalda Johna Trumpa w jego gabinecie. Jest tam też prezydencka mównica.

Szkoda tylko, że wielu Polaków, którzy tu przybywają, nie ma pojęcia, iż kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym strzelają sobie foty, jest pomnik polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego. Dla nas – Naczelnika, dla nich przede wszystkim generała i twórcy późniejszej słynnej akademii Westpoint – Tadeusza Kościuszki. Nasz Kościuszko stoi skromnie na rogu małego parku znajdującego się vis-à-vis Białego Domu. Idąc do najważniejszego budynku świata, nie sposób nie przejść obok Kościuszki albo przynajmniej nie mieć go w zasięgu wzroku. To taki mocny, polski akcent w sercu Waszyngtonu.

Na tym nie koniec poloniców w okolicy miejsca pracy niegdyś 40. prezydenta w dziejach USA, Ronalda Reagana, a dziś 45. prezydenta ‒ Donalda Trumpa. Na tyłach Białego Domu, na placu graniczącym z jego ogrodami, znajduje się pomnik polsko-amerykańskiej legendy, generała Kazimierza Pułaskiego. Poległ pod Savannah, tradycyjnie: „Za Wolność Waszą i Naszą” ‒ choć jednak bardziej za wolność USA. Niedługo po swoim wielkim przemówieniu w Warszawie w lipcu 2017 r. amerykański prezydent ustanowił oficjalnie Dzień Pułaskiego w USA. Po raz pierwszy obchodzono go 11 października zeszłego roku. Nasz Pułaski, wyprostowany na koniu, z peleryną zarzuconą na ramiona, trzyma cugle dumnie stąpającego – a nie biegnącego – rumaka. Przechodnie może wiedzą, że ten pan jest jednym z ojców amerykańskiej niepodległości, ale raczej nie wiedzą, że to nasz rodak.

Dwadzieścia minut drogi samochodem od Białego Domu, już w stanie Maryland, tuż nad zatoką, biegnie alejka z...
[pozostało do przeczytania 28% tekstu]
Dostęp do artykułów: