Mołdawia przeciw propagandzie (i własnemu prezydentowi)

Parlament w Kiszyniowie przeforsował zakaz transmitowania rosyjskiej propagandy. Stało się to wbrew... sprzeciwowi prezydenta tego kraju, Igora Dodona.

O sprawie informuje telewizja Biełsat. – Od 12 lutego główne kanały telewizyjne zaprzestały transmisji programów informacyjnych Kanału Pierwszego, RTR, NTV oraz innych telewizji – potwierdził przedstawiciel Rady Koordynacyjnej ds. Telewizji i Radia Dragoș Vicol. Vicol dodał, że zadaniem Rady jest „wyjaśnianie nowych zasad nadawania wszystkim dostawcom danych usług, aby usunąć z pola informacyjnego propagandę i dezinformację”. Przepisy i idący za nimi zakaz to pokłosie ustawy wnoszącej poprawki do kodeksu o RTV, którą parlament uchwalił w grudniu ub.r.
Nowe zapisy wprowadzają zakaz retransmitowania na terytorium Mołdawii programów informacyjnych, informacyjno-analitycznych, politycznych i wojskowych z państw, które nie ratyfikowały Europejskiej Konwencji o Telewizji Transgranicznej. Jak zauważa Biełsat, de facto zabrania się w ten sposób przekazywania programów nadawanych przez kanały telewizyjne z Federacji Rosyjskiej. O tym, jak silne są rosyjskie wpływy w Mołdawii, może świadczyć fakt, że prorosyjski prezydent tego kraju, Igor Dodon, odmówił złożenia pod ustawą swojego podpisu. W związku z tym mołdawski Trybunał Konstytucyjny odsunął go tymczasowo od władzy, a jego uprawnienia przekazał przewodniczącemu parlamentu, który dokonał formalności w walce z propagandą.
TV Biełsat cytuje słowa Dodona, który bronił rosyjskich przekazów w serwisie Facebook: „Oznajmiam powtórnie o swoim stanowisku w sprawie tzw. ustawy o walce z propagandą. W mojej opinii stoi ona w sprzeczności z zasadami demokracji i łamie podstawowe prawa człowieka gwarantowane przez konstytucję i Europejską Konwencję Praw Człowieka, a konkretnie: prawo do wolności słowa, wolność prasy, wolność sumienia itd.” – napisał prezydent. Zdało się to na niewiele.

„Po raz pierwszy w »Wyborczej« rozmowa z szefem...
[pozostało do przeczytania 32% tekstu]
Dostęp do artykułów: