Epitafium mściciela. Beletrystyka na piątkę

Łysiak potrafi „łotrzykowską” prozę zamienić w arcydzieło, miejscami w prozę pisaną poezją. Taka właśnie jest jego najnowsza powieść pt. „Żołnierz”.


Celem tytułowego żołnierza, byłego legionisty, jest zemsta. Przedstawia się kumplowi jako Paul, „bo brzmi jak »Pole«. Całą rodziną wyjechaliśmy z Polski na Zachód, gdy miałem kilkanaście lat”. Paul spowiada się na początku 17. rozdziału: „Dawniej wystrzegałem się okrucieństwa, a teraz zacząłem go pragnąć niczym uśmierzającego złość i ból narkotyku”. Bandyci z albańskiego gangu, chcąc sprzątnąć innego gangstera – „Hiszpana”, zastrzelili jego ochroniarza Huberta, a prywatnie brata ekslegionisty. Na drodze prowadzącej do zemsty na Albańczykach w paradę wchodzą byłemu żołnierzowi Legii Cudzoziemskiej inni, których Paul pozbawia życia na różne sposoby: brzytwą, kulą karabinową, siłą mięśni, wyrzutnią granatów.

Niestety, droga Paula jest wyjątkowo krótka – to tylko 250 stron, 40 rozdziałów, które można przeczytać w kilka godzin. Ale co to za lektura! Dowiemy się z niej ciekawych szczegółów dotyczących szkolenia francuskich legionistów z 3. Pułku czy działalności południowoafrykańskich żołnierzy – policjantów z Koevoet. No i poznamy lepiej Paula. To twardziel, których mogliśmy już spotkać w innych książkach Waldemara Łysiaka (np. „Statek”, „Kielich”, „Konkwista”) – świetnie bijący się, a przy okazji oczytany i idący przed siebie na przekór wszystkim. Paul pytany, czy wierzy w Boga, odpowiada, że nie wie, ale gdy islamski fanatyk każe mu zdeptać krzyż, legionista odmawia i wysadza siebie i dżihadystę, aby nie sprofanować krucyfiksu.

Waldemar Łysiak, autor ponad 60 książek, stworzył własny, niepowtarzalny styl. Upodobał sobie beletrystykę pisaną w pierwszej osobie i jest w tym mistrzem. Taka sztuka pisarska nie jest łatwa, gdyż uprawiana nieumiejętnie, szybko staje się nudna. U Łysiaka nie wieje nudą z żadnej ze stron. Znów udowodnił, że jako beletrysta świetnie porusza...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: