Litwa-Łotwa-Estonia - Bałtycka rubież NATO

Decyzja NATO jest więc wielkim sukcesem Bałtów. Jak stwierdził sekretarz generalny MSZ Mikk Marran: „Nie wydaje mi się przesadą nazwać to największym międzynarodowym zwycięstwem Estonii w ostatnich latach”. Zdaniem prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, decyzja o przedłużeniu patroli „jest jedną z najważniejszych namacalnych gwarancji bezpieczeństwa Litwy”. To także ważny pozytywny sygnał dla samego NATO, które – trudno tego nie zauważyć – boryka się z pewnym kryzysem. Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen stwierdził, że pokazuje to „zaangażowanie Sojuszu w kolektywną obronę i solidarność wszystkich członków Sojuszu”. Podobnie minister spraw zagranicznych Litwy Audronius Ažubalis, który zaznaczył, że decyzja potwierdza, iż „wobec wszystkich krajów NATO, niezależnie od ich wielkości i położenia geograficznego, są stosowane jednakowe, najwyższe standardy bezpieczeństwa”.

Cztery samoloty na 7 mln ludzi

Należy od razu zaznaczyć, że przedłużenie misji ma przede wszystkim znaczenie polityczne. Trudno bowiem mówić o militarnym, skoro chodzi o cztery myśliwce przechwytujące (plus 50–100 osób obsługi naziemnej) zabezpieczające terytorium trzech krajów zamieszkanych przez prawie 7 mln ludzi. A przecież przestrzeń powietrzna Estonii czy Łotwy jest taką samą integralną częścią przestrzeni powietrznej NATO jak USA czy Niemiec. Problem w tym, że Bałtowie nie mają własnego lotnictwa bojowego. Tymczasem kontrola własnej przestrzeni powietrznej to jeden z atrybutów suwerenności we współczesnym świecie.

Baltic Air Policing ma znaczenie symboliczne jako jedyny przejaw militarnej obecności NATO w krajach bałtyckich. Misja rozpoczęła się w 2004 r., kiedy trzy byłe republiki sowieckie przystąpiły do Sojuszu. Samoloty stacjonują na Litwie, w bazie Zokniai koło Szawli. Aliant zapewniający wsparcie lotnicze zmienia się co cztery miesiące. Do tej pory w misji uczestniczyły: Belgia, Dania, Czechy, Wielka Brytania, Hiszpania, USA,...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: