Światowa prasa o Polsce

Warszawa stawia na atom
Polski minister energetyki powiedział we wrześniu, że państwo jest gotowe odejść od energii węglowej, która zapewnia ok. 90 proc. energii elektrycznej w kraju. Krzysztof Tchórzewski przemawiając na Forum Ekonomicznym w Krynicy powiedział, że polskie państwowe firmy energetyczne mają trzy bieżące projekty węglowe, ale kraj nie planuje już inwestycji w węgiel i zamiast tego ma nadzieję uruchomić pierwszą elektrownię atomową do 2030 r. (…)
Polska szukała już zaawansowanego reaktora wysokiej temperatury chłodzonego gazem (HTGR) dla zastosowania w niektórych gałęziach przemysłu. Józef Sobolewski, dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Energii, mówił o wdrożeniu przez jego kraj HTGR w celu dostarczenia ciepła do zakładów chemicznych. (…) Z jego słów wynika, że HTGR może obniżyć emisję dwutlenku węgla w Polsce od 14 mln do 17 mln ton rocznie.
Również ewentualny niedobór węgla w kraju może spowodować odejście rządu od elektrowni węglowych. Większość węgla pochodzi z Niziny Śląskiej. Premier i prezydent Polski, Beata Szydło i Andrzej Duda, stwierdzili, że w kraju wystarczy węgla na kolejne 200 lat. Jednak analitycy ds. energii twierdzą, że najtańszy węgiel w basenie już prawie zniknął, a koszty wydobycia surowca mają wzrosnąć.
Darrell Proctor
portal branżowy powermag.com
1 listopada 2017 r.Kluczowy obrońca Europy
Polska znajduje się w szale wydatków na wojsko. W styczniu Warszawa ogłosiła, że będzie negocjowała umowę na 7,6 mld dol. z producentem broni Raytheon na kupno nowych śmigłowców i czołgów i rozważa zakup nawet 100 samolotów myśliwskich. W nadchodzących latach kraj planuje pozyskać ponad 1 tys. wojskowych dronów i pięć nowych okrętów wojennych. Plany te są częścią programu modernizacji wojska za 14,5 mln dolarów, który Warszawa ogłosiła pod koniec 2016 r. – i dzięki nim Polska będzie odgrywać kluczową rolę w obronie Europy. (…)...
[pozostało do przeczytania 62% tekstu]
Dostęp do artykułów: