Czy polskie łosie lubią seks? Zakłamana dyskusja o odstrzale

Ministerstwo Środowiska pod presją opinii publicznej i naukowców wycofało się z pomysłu odstrzału łosi. Jak zwykle w takich wypadkach decyzja została poprzedzona histeryczną debatą, w której kluczową rolę odegrali badacze zaprzeczający własnym tezom sprzed sześciu lat.


Wbrew temu, co napisała Marta Kaczyńska w swoim felietonie w „Sieci Prawdy”, dyskusja o przywróceniu odstrzału łosia nie trwała pięć dni. Ciągnie się ona już około sześciu lat. To właśnie w 2011 r. środowisko naukowe przygotowało dokument pt. „Strategia ochrony i gospodarowania populacją łosia w Polsce”. Już wtedy powstał plan strzelania do tych zwierząt, a cały proces miał się skupić na utrzymaniu stabilnej populacji wynoszącej około 7,5 tys. sztuk. Co jednak środowiska naukowe dopuszczały w 2011 r., gdy rządziła Platforma Obywatelska, teraz, gdy rządzi PiS, nie jest im w smak.

Dane od czapy
Sześć lat temu pracami specjalnego zespołu do spraw łosi kierował dr hab. Mirosław Ratkiewicz z Uniwersytetu w Białymstoku, który ‒ gdy tylko padł pomysł obecnego kierownictwa MŚ o strzelaniu do łosi ‒ natychmiast zaprotestował. Nie stronił również od wypowiedzi medialnych, w których wygłaszał sprzeczne tezy wobec tych, które zawierał dokument stworzony przez niego w 2011 r. Widać to szczególnie w momencie, gdy mówi o liczebności tych zwierząt. I tak Polskiej Agencji Prasowej przekazał, że w 2001 r., gdy objęto je zakazem odstrzału, łosi było „nieco ponad tysiąc, a może nawet mniej”. Tymczasem we własnej strategii podaje liczbę 1500. Jeszcze zabawniej robi się, gdy Ratkiewicz szacuje obecną liczebność łosia. ‒ Łosi w Polsce przybywa od roku 2001, kiedy zakazano ich odstrzału. Obecnie możemy mówić, że w Polsce jest ich od 8 do 10 tys. – stwierdził w wypowiedzi dla PAP. Tyle jednak, że dane te nijak mają się do informacji z dokumentu z 2011 r., który mówi o liczbie 7,5 tys. osobników. To wielka niekonsekwencja. Zwróćmy uwagę, że od 2001 do 2011 r...
[pozostało do przeczytania 79% tekstu]
Dostęp do artykułów: