Galerie handlowe i biurowce mogą zapłacić więcej. Nowy pomysł na walkę z tzw. optymalizacją podatkową

Właściciele sklepów i biur muszą się przygotować na nowe opłaty. Koszty przygotowanego przez rząd podatku od nieruchomości komercyjnych raczej nie spadną na klientów, poniosą je głównie zagraniczne koncerny.


Proponowany przez rządowe centrum legislacyjne podatek od nieruchomości w wysokości 0,5 proc. byłby płacony, jeśli wartość biura czy centrum handlowego przekroczy 10 mln zł. W ocenie dyr. Miry Kantor-Pikus, Partnera w firmie doradzającej właścicielom nieruchomości Cushman & Wakefield w Polsce, nowa ustawa może w zasadzie dotyczyć wszystkich obiektów handlowych o powierzchni najmu powyżej 1500–2000 mkw. oraz budynków biurowych o powierzchni powyżej 1500–2000 mkw. – Podatkowi mogą również podlegać niektóre budynki o powierzchni około 1000 mkw., zwłaszcza gdy znajdują się w centrum miasta i mają wysoką cenę najmu – przewiduje ekspertka C&W.
Idea wprowadzenia podatku jest prosta. Obciążyć nim tych, którzy do tej pory unikali płacenia w Polsce podatków, korzystając z tzw. optymalizacji podatkowej, sprowadzającej się do wykazywania jak najniższych przychodów i zaniżając wartość nieruchomości.

Mali zapłacą mniej
Mira Kantor-Pikus uspokaja jednak klientów centrów handlowych i firmy wynajmujące biura. W przypadku obiektów nie większych niż 5000 mkw. – a takich w Polsce jest zdecydowana większość – nowy podatek podniesie cenę wynajmowanych w nich sklepów i biur ok. 1,56 zł za 1 mkw., w przypadku dużych galerii koszty najmu mogą wzrosnąć ok. 6,5 zł za 1 mkw. – Ze względu na to, że płacenie zapowiadanego podatku będzie uzależnione raczej od gospodarności właściciela, trudno będzie przenieść go bezpośrednio na najemców w postaci podwyższenia opłaty serwisowej – mówi Mira Kantor-Pikus. A to oznacza, że nie przełoży się on także na ceny płacone przez klientów centrów handlowych i firm wynajmujących biura.
W Polsce funkcjonuje dziś około 400 centrów handlowych o powierzchni najmu biur ok....
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: