Grzyby z czarciego kręgu

Lisica, liszka, lisiczka, stągiewka czy kurza noga – tak w różnych regionach nazywa się popularną kurkę.

Sezon na kurki trwa od czerwca do października. Grzyby te znaleźć można zarówno w lasach iglastych, jak i liściastych (bukowe, grabowe i dębowe). Występują gromadnie wśród ściółki leśnej, ukryte pod mchem lub stertą suchych liści, tworząc tzw. czarcie kręgi.
W zależności od miejsca występowania owocniki kurki mają barwę od bladożółtej po rdzawożółtą. Kapelusze młodych okazów są wypukłe, z wiekiem robią się coraz większe i coraz bardziej wklęsłe, by u dorosłych grzybów uzyskać lejkowaty, pofalowany kształt. W smaku kurka jest delikatna, korzenna – w starszych okazach można wyczuć pieprzną nutkę, stąd też wzięła się ich nazwa pieprznik jadalny. To właśnie smak i aromat sprawiają, że kurka jest grzybem wysoko cenionym w wielu krajach. Zbierają ją mieszkańcy Ameryki Północnej, a po drugiej stronie globu – Chińczycy. Nawet w krajach, gdzie wiedza o grzybach jest nikła, na przykład Skandynawii czy Wielkiej Brytanii, kurka należy do nielicznych, często zbieranych gatunków.


Najprostszym pomysłem na kulinarne wykorzystanie kurek jest oczywiście jajecznica z tymi grzybami. Ale zachęcam do poszukiwań nowych, bardziej wyrafinowanych połączeń i smaków. Kurki nadają się na farsz do naleśników lub pierogów, świetnie smakują z ryżem i makaronem. Idealnie komponują się też z innymi grzybami, na przykład jako składnik zup i sosów. A jeśli chcemy, by smak i aromat kurek towarzyszył nam przez cały rok, to możemy je zamarynować, zamrozić lub ususzyć.


Pamiętaj, że...

Kurki smaży się głównie na maśle. Ponieważ podczas smażenia pod wpływem soli puszczają sok, najlepiej doprawiać je pod koniec tego procesu. Jeśli zamierzamy je dusić, to warto wziąć pod uwagę, że wówczas tracą około 2/3 swojej objętości. I przestroga: unikajmy dużych ilości smażonych grzybów przed snem, ponieważ są ciężkostrawne i długo...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: