W raju blisko kresu życia. Gdzie swastyka nie kojarzy się z Hitlerem

Bali różni się od innych wysp Indonezji – Sumatry, Jawy, Celebes czy Borneo. To wymiar, w którym łatwo stracić rachubę czasu, spotkać sprytne małpy, ukwiecić wzrok i dotknąć punktu między życiem a śmiercią.

Sny się spełniają. – Uśmiechnij się, jesteś na Bali! – mówią Balijczycy. W Stanach Zjednoczonych uśmieszek wliczony jest w cenę zakupionego towaru. Tak samo plastikowo uśmiechają się bankowcy i panie w sklepie odzieżowym. Na Bali tubylczy uśmiech jest szczery. O nic nie proszą, nikogo werbalnie nie molestują. Po prostu są mili. A świat, w którym żyją, można nazwać rajem.
W kąpieli słonecznej egzotyczne owoce, takie jak mango lub marakuja, nabierają intensywnego smaku, którego nigdy nie poznamy w Polsce. Wielość kwiatów, krzewów, kształty i kolory sprawiają, że obserwator notorycznie otwiera usta ze zdziwienia. Spotkanie z mimozą wstydliwą staje się wielkim przeżyciem. Ta roślina na dotyk reaguje natychmiastowym zamknięciem listków. Pola ryżowe, zarówno te tarasowe, jak i na płaskim terenie, zielenią się w towarzystwie palm. Wzrok szczególnie przykuwają kwiaty lotosu, które dumnie moczą się w stawach i jeziorach.
Żeby odpocząć i polenić się, turysta wybiera między wylegiwaniem się na niebiańskiej plaży a masażem. Leżąc na piasku w cieniu palmy, popijając drinka, korzystamy z usług masażystki, wdychając zapach olejku kokosowego. Wyjeżdżając poza miasto, należy odwiedzić hinduistyczne świątynie, najbardziej znane Tanah Lot i Uluwatu, wygasłe wulkany, a także palarnie kawy. Turysta z Polski po raz pierwszy z swoim życiu zobaczy drzewo kakaowca oraz luwaka, zwierzę bez którego nie byłoby najdroższej kawy na świecie. W Warszawie filiżanka takiej małej czarnej kosztuje ponad 100 zł. Tajemnica tak wysokiej ceny leży w… żołądku luwaka. Zwierzę to zjada owoce kawowca, trawi miąższ, a nie nasiona, a następnie je wydala. Przechodząc przez układ trawienny, ziarna tracą gorzki smak, a powstająca z nich kawa osiąga łagodny aromat....
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: