Skimming – nowa era przestępstw bankowych

Przestępcy są w stanie przejąć dane zapisane na kartach płatniczych i za ich pomocą dokonać zakupów lub wypłaty gotówki bez wiedzy posiadacza karty. To skimming.

Rozwój technologiczny i, co za tym idzie, wprowadzenie coraz to nowszych form elektronicznych płatności pociągnęły za sobą wykształcenie i rozwój nowego rodzaju przestępczości bankowej. Wykradanie pieniędzy z kont to metoda stosowana także przez złodziei w Polsce, którzy poprzez nielegalne urządzenia zamocowane na bankomatach są w stanie wykraść takie dane jak numer naszej karty, data ważności, a także kod PIN. Jak działają skimmerzy? W miejscu, gdzie wkładamy kartę, przestępcy montują specjalne nakładki, które skanują dane z karty płatniczej. Potem są one przenoszone na inną, często skradzioną lub podrobioną kartę. Natomiast żeby zdobyć PIN, złodzieje montują kamery, które rejestrują proces wprowadzania kodu na klawiaturze bankomatu. Taka zduplikowana karta działa tak samo jak oryginalna, a transakcje nią dokonane obciążają prawowitego właściciela. Jednak to niejedyny rodzaj skimmingu. Niebezpieczeństwo może również czyhać w lokalach handlowo-usługowych. Sprzedawca lub inna osoba, która weszła w chwilowe posiadanie naszej karty, może wykonać kopie danych zapisanych na pasku magnetycznym lub chipie. Ponieważ w takiej sytuacji przestępcy nie zawsze mają możliwość poznać kod PIN sklonowanej karty, kopie mogą wykorzystać tylko w przypadku kart, które nie wymagają autoryzacji przy pomocy PIN-u, i tylko w płatnościach za towary i usługi. Nie mogą wykorzystać skopiowanej karty do pobierania pieniędzy z bankomatów.
Jak chronić się przed skimmingiem? Po pierwsze, musimy uzmysłowić sobie skalę zagrożenia, a także zwracać uwagę na kilka drobnych szczegółów. Zanim dokonamy transakcji w bankomacie, należy sprawdzić, czy m.in. czytnik kart nie wygląda podejrzanie, klawiatura bankomatu jest równa lub lekko obniżona w stosunku do poziomu obudowy, czy do bankomatu nie są przymocowane...
[pozostało do przeczytania 50% tekstu]
Dostęp do artykułów: