Nowoczesność po polsku. Czym chwalili się Polacy podczas Hannover Messe 2017?

Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 były jedną z najważniejszych w roku imprez branżowych związanych z przemysłem i robotyką. Wśród dziesiątków wystawców nie zabrakło również firm oraz ośrodków akademickich znad Wisły, które zaprezentowały swoje nowatorskie wynalazki. Poniżej kilka najciekawszych projektów.

Tramwaj indywidualny – jest to pojazd elektryczny działający w oparciu o system Personal Rapid Transit (połączenie transportu indywidualnego z publicznym). Podróżuje się w pojedynczych wagonikach, w których mieści się zaledwie pięć osób. Ogromnym atutem jest to, że PRT nie zatrzymuje się na trasie. Pasażer wchodząc do wagonika, wybiera cel podróży, a system komputerowy ustala najszybszą trasę i dowozi go tam bez przystanków pośrednich. Tramwaj indywidualny mógłby poruszać się po lekkiej infrastrukturze torowej, kilka metrów nad ziemią, lub korzystać z toru „wirtualnego” na zwykłej jezdni.

Photon – robot „zabawka” zaprogramowany tak, by pomóc dzieciom w stawianiu pierwszych kroków w świecie programowania. Jest on wyposażony w sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, a nawet odczuwać dotyk. Robot daje dziecku różne wyzwania, za które przyznawane są punkty (dzięki nim odblokowujemy następne czujniki). Z każdym kolejnym czujnikiem dziecko przeprowadza eksperymenty i doświadczenia, sprawdza, jak one działają, a następnie pisze (lub raczej ustawia) proste programy przy pomocy specjalnych klocków do zabawy.

ZenCard – jest inteligentnym programem rabatowym, dającym sklepom możliwość „zainstalowania” na naszych kartach płatniczych funkcji uniwersalnej karty rabatowo-nagrodowej. Pisząc prościej: plik kart lojalnościowych, jakie nosimy w portfelu, zastąpi nam karta z banku, ponieważ wszystkie informacje będą zapisane na niej. Za każdym razem, gdy klient zapłaci bezgotówkowo w sklepie współpracującym z ZenCard, system automatycznie naliczy rabat, terminal sklepowy łącząc...
[pozostało do przeczytania 52% tekstu]
Dostęp do artykułów: