Wydrukuj sobie wieżowiec

Czas, kiedy drukarki były tylko biurowym gadżetem, właśnie mija. Za pomocą najnowszych modeli „wydrukujemy” nawet… budynek!

O możliwości tworzenia różnych przedmiotów, a nawet całych domów, z wykorzystaniem technologii druku 3D informowaliśmy na łamach „Gazety Polskiej” na początku marca. Jednak tym razem sprawa dotyczy przedsięwzięcia na naprawdę dużą (i wysoką) skalę. Gdy mówimy o niesamowitych konstrukcjach architektonicznych to naturalne, że jednym z pierwszych skojarzeń będzie Dubaj. Miasto, w którym znajduje się największa sztuczna wyspa, największe na świecie centrum handlowe oraz najwyższy na świecie budynek. Jednak już niedługo Dubaj wzbogaci się również o wieżowiec wykonany za pomocą drukarki 3D. Pomysłodawcami są inżynierowie że start-upu Cazza Construction, a ich projekt zyskał uznanie ministerstwa infrastruktury w Dubaju.  „Kiedy po raz pierwszy pomyśleliśmy o zastosowaniu technologii druku 3D, głównie rozważaliśmy ją w kontekście budowy domów i innych niskich obiektów. Deweloperzy pytali nas, czy jest możliwe, aby zbudować wieżowiec z użyciem technologii druku 3D. To doprowadziło nas do rozpoczęcia rozważań nad dostosowaniem technologii do budowy wyższych budynków” – powiedział gazecie „Khaleej Times” Chris Kelsey, CEO Cazza Construction. Spółka nie podała jednak dokładnych informacji odnośnie do samej konstrukcji budynku i jego potencjalnej wysokości. Wiadomo jednak, że wykorzystanie druku 3D niesie za sobą wiele korzyści. Koszty budowy spadają o około 80 proc., można zaoszczędzić do 70 proc. czasu, a także obniżyć o połowę użycie wymaganej siły roboczej.

Warto przypomnieć, że Dubaj może już pochwalić się biurowcem „wybudowanym” przy pomocy drukarki 3D. Jednak skala budowli była o wiele niższa, bo budynek był parterowy, a jego powierzchnia nie przekroczyła 200 metrów kwadratowych. Drukarkę o wymiarach 37 metrów długości, 12 metrów szerokości i 6 metrów wysokości, użytą do jego powstania, obsługiwała tylko...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: