Górski drapieżnik na talerzu

Wędkarze mówią, że pstrąga ciężko złowić – to inteligentna ryba. A warto na niego polować... w sklepach, bo jest smaczny i ma mało ości.

Spośród licznych gatunków tej ryby w Polsce występuje pstrąg potokowy, źródlany. Można go spotkać w górskich potokach Beskidów, Tatr, Sudetów, Jury Krakowsko-Częstochowskiej, a także w rzekach Dolnego Śląska, Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz w dopływach Warty. Wędkarze mówią, że jest niebywale inteligentny – szybko rozpoznaje zastawioną na niego pułapkę i zręcznie ją omija. Na rynku dostępny jest także hodowlany pstrąg tęczowy, który przywędrował do nas z Ameryki Północnej. Ryba ta żyjąc w niewoli, nie rezygnuje ze swych upodobań, Trzeba jej zapewnić czystą wodę oraz pożywienie naturalnego pochodzenia, w przeciwnym wypadku nie będzie się rozmnażała. Pstrąg ma smaczne, chude, delikatne mięso i stosunkowo mało ości. To sprawia, że jest jedną z ryb najczęściej goszczących na naszym stole. Można go smażyć, gotować, dusić, wędzić, doskonale również smakuje po upieczeniu na grillu.

Najlepiej wybierać ryby niewielkie, do 20 dag (porcja dla jednej osoby). Większe mogą być przekarmione lub stare i nie są tak smaczne jak małe okazy. Wybierając rybę, trzeba zwrócić uwagę, czy łuska jest gładka, błyszcząca i ściśle przylega do skóry, czy śluz się nie ciągnie, oczy są błyszczące i wypukłe, a skrzela czerwone. Świeże ryby przyrządza się najlepiej od razu! Jeśli chcemy je przetrzymać (maksymalnie 2 doby), należy je sprawić, posolić i schować do lodówki. Pstrągów (jeśli są niewielkie) nie trzeba skrobać, bo ich łuska jest delikatna i roztapia się w procesie termicznym.

Przepisy:
Grillowany pstrąg ziołowo-cytrynowy
2 pstrągi
1/2 cytryny
1/2 pęczka natki pietruszki
2 gałązki bazylii
2 gałązki tymianku
2 ząbki czosnku
sól, biały pieprz
łyżka miękkiego masła  

Wypatroszone pstrągi umyj w zimnej...
[pozostało do przeczytania 48% tekstu]
Dostęp do artykułów: