Beata S. grozi dziennikarzowi „Gazety Polskiej”

Zupełnie inaczej niż w znanych materiałach filmowych prezentowanych wcześniej przez media, była posłanka PO nie mdlała ani nie płakała, zachowywała się z dużą pewnością siebie, wręcz agresywnie.

Tego dnia w Sądzie Okręgowym w Warszawie w procesie karnym przeciwko S. i burmistrzowi Helu Mirosławowi W. zeznawał jako świadek były wiceszef CBA Ernest Bejda. Sędziowie pytali o analizy prawne CBA, na podstawie których dochodziło do kontrolowanego przekazywania korzyści majątkowych oskarżonym. Bejda odpowiedział, iż takie materiały podlegały sprawdzaniu na bieżąco. Dodał, że funkcjonariusze CBA są przeszkoleni, jakie kroki mogą w tym zakresie podejmować.

Sędziowie kilkakrotnie zadawali pytanie świadkowi, czy perspektywa budowy hoteli na Helu jest atrakcyjna dla tej miejscowości z punktu widzenia dobra mieszkańców. Bejda odpowiedział, że w ogólnym sensie tak można stwierdzić, ale wszystko zależy od tego, jakie będą koszty tej budowy. Przywołał przykład autostrady budowanej w Warszawie. Sedno sprawy jest w tym, jak ogromne pieniądze ona pochłania.

Sędziowie pytali też o okoliczności przyjmowania przez oskarżonych prezentów i korzyści majątkowych. Zadający pytanie przypomniał poprzednie zeznania, iż w trakcie pierwszej wizyty funkcjonariusza pod przykryciem wraz z Beatą S. na Helu, Mirosław W. wyraził chęć zarządzania kompleksem hotelowym. Świadek odpowiadał w tym kontekście na pytanie, czy CBA miało sygnały, że burmistrz później podtrzymywał swoje żądanie. Bejda przyznał, że oskarżony nie tylko żądał korzyści od początku, ale również miał świadomość, że uczestniczy w przedsięwzięciu nielegalnym. To świadczy, jak zaznaczył były zastępca Mariusza Kamińskiego, o bezkarności w łamaniu prawa.

Beata S. pytała, czy Bejda wynosił poza budynek CBA materiały związane ze śledztwem w jej sprawie. Były wiceszef CBA zaprzeczył, by jakiekolwiek dokumenty przepływały poza oficjalnym obiegiem. Podobnie zaprzeczył sugestii byłej posłanki PO, iż...
[pozostało do przeczytania 33% tekstu]
Dostęp do artykułów: