Starcie Zachodu z Państwem Islamskim nie jest, wbrew temu, co próbuje nam się wmówić, walką wartości. To raczej zderzenie dwóch nihilizmów

To, co napisałem, nie jest w najmniejszych stopniu przesadą. Wystarczy prześledzić doniesienia bioetyczne z Europy i Państwa Islamskiego. Zacznijmy od Europy. Otóż u nas, za miedzą, bo w Holandii, zdecydowano, że pacjentów z zaawansowaną demencją będzie można zabijać. W ramach eutanazji, która jednak – co warto uświadomić czytelnikom – eutanazją w sensie ścisłym wcale nie jest. Definicja tego „zabiegu” jest bowiem taka, że jest nim zabicie pacjenta na jego wyraźne życzenie, wielokrotnie wyrażone i, co więcej, wyrażone świadomie.

Osoby z zaawansowaną demencją o własną śmierć poprosić nie są w stanie. Ich likwidacja jest więc zwyczajnym zabójstwem, a nie eutanazją. Oceny tej nie może zmienić fakt, że zabicie pacjenta ma być możliwe tylko w wypadku, gdy będąc jeszcze zdrowy, zostawił po sobie notatkę, że jeśli zachoruje, chciałby zostać zabity. A nie może, bo… tak się składa, że punkt widzenia zmienia się w zależności od naszego stanu. Z tego, iż kiedyś napisałem, że chcę być zabity, nie wynika, że będę tego chciał za lat kilka.
Ale nie jest to jedyne doniesienie z europejskiego raju. W Belgii od dawna postuluje się pobieranie narządów od więźniów, którzy poprosili o eutanazję (notabene skandalem jest już samo to, że takie eutanazje osób całkowicie zależnych od państwa w ogóle się wykonuje). I choć na razie nie zdecydowano się na takie działania, to intelektualnie wszyscy są już na to przygotowani. A skoro uzasadnienie jest gotowe, to niebawem wprowadzi się pewne działanie w życie. Tak jak najpierw uzasadniono możliwość likwidacji dzieci upośledzonych, i to także po narodzinach, a później zaczęto wprowadzać takie rozstrzygnięcia w życie. Oczywiście w Belgii i Holandii.
Co to wszystko ma wspólnego z Państwem Islamskim? Odpowiedź jest niezmiernie prosta. Otóż w Kalifacie wprowadza się ostatnio dokładnie takie same rozstrzygnięcia. Fatwy (stanowiska prawne wydawane przez Kalifat) zezwoliły ostatnio na zabijanie już narodzonych...
[pozostało do przeczytania 39% tekstu]
Dostęp do artykułów: