Za Polską, przeciwko uprzywilejowanym

Oprócz polskich patriotów, zawsze wiernych Bogu i Ojczyźnie, byli w naszym narodzie i tacy, którzy mieli zakodowane inne postawy. Kiedy patrioci ratowali Polskę, oni u obcych mocarstw szukali ratunku dla utraconych przez siebie przywilejów. Ostatecznie jednak zawsze ponosili klęskę i hańbą na wieki okryte zostały ich imiona. Modlimy się, aby tak było i teraz – mówił na Jasnej Górze podczas VIII Pielgrzymki Kibiców salezjanin ks. Jarosław Wąsowicz

Około 5 tys. kibiców przybyło na Jasną Górę z całej Polski i nie tylko. Byli też kibice z Litwy, Białorusi oraz Węgier. Pielgrzymów powitał o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. – Jesteście naprawdę kimś bardzo wielkim w Polsce – zwrócił się do kibiców. – Bo przecież to wy jesteście tymi, którzy tak bardzo ukochali Polskę, to przecież wy na stadionach mówicie o Żołnierzach Niezłomnych, opowiadacie się tak bardzo wyraźnie za Polską, za tymi, którzy o Polskę walczyli.
Pielgrzymka nawiązywała w tym roku do ważnych historycznych wydarzeń – 1050. rocznicy Chrztu Polski i 60. rocznicy powstania poznańskiego z Czerwca 1956 r. Z tej okazji specjalną oprawę przygotowali kibice Lecha Poznań.
Ks. Jarosław Wąsowicz odniósł się w swoim kazaniu także do spraw współczesnych – działalności KOD-u: – Kiedy dziś niedawni włodarze podnoszą lament nad rzekomo łamaną demokracją, jako środowisko, które doświadczyło specyficznego umiłowania przez nich wolności, chcieliśmy im przypomnieć o naszych kolegach przetrzymywanych przez nich niewinnie i przez wiele miesięcy w więzieniach, pod fałszywymi zarzutami.
Kibice wystosowali też list do premier Beaty Szydło ze swoimi postulatami, których realizację zamierzają wspierać. Znalazły się wśród nich „dofinansowanie mediów narodowych i działań mających na celu promocję naszej ojczyzny”, „zwiększenie liczby godzin nauczania historii oraz listy lektur opartej na polskich dziełach patriotycznych, takich jak powieści Sienkiewicza, poezje wieszczów narodowych...
[pozostało do przeczytania 15% tekstu]
Dostęp do artykułów: