Wybory 2015: Kto wygrał, kto przegrał

Bez lewicy i czołowych polityków PSL, za to z wieloma nowymi parlamentarzystami prawicy, a także z Pawłem Kukizem i Ryszardem Petru – tak wyglądać będzie sejm VIII kadencji. W wyborach do parlamentu miażdzące zwycięstwo odniosło Prawo i Sprawiedliwość. Partia Jarosława Kaczyńskiego zwyciężyła niemal we wszystkich województwach, zdobywając ok. 37,58 proc. głosów

Straty poniesione w tych wyborach przez Platformę Obywatelską są niewyobrażalne. W 2011 r. PO wygrała w jedenastu województwach, teraz zwyciężyła tylko w dwóch – pomorskim i zachodniopomorskim. Wielką porażkę odnieśli też kandydaci tej partii w wyborach do senatu: z 63 mandatów pozostało Platformie tylko 29.
Pogrom nastąpił również w szeregach dotychczasowego koalicjanta PO, czyli PSL. Reprezentacja ludowców w parlamencie straciła wielu czołowych polityków, m.in. Józefa Zycha, Waldemara Pawlaka, Jana Burego i Janusza Piechocińskiego.
Mazowsze i Warszawa
Pierwsza sensacja to zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie, w której jak dotychczas niepodzielnie królowała Platforma. Partia Jarosława Kaczyńskiego zdobyła w stolicy 8 mandatów, PO 7. Trzy mandaty przypadły Nowoczesnej, a dwa komitetowi Kukiz’15. Posłami PiS z Warszawy będą: Jarosław Kaczyński, były szef CBA Mariusz Kamiński, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Wypych, Paweł Lisiecki, Artur Górski, Ewa Tomaszewska i Jarosław Krajewski.
Platformę reprezentować będą: Ewa Kopacz, Andrzej Halicki, Joanna Kluzik-Rostkowska, Marcin Święcicki, Michał Szczerba, Joanna Fabisiak i były piłkarz Roman Kosecki. Do sejmu wejdą też oczywiście liderzy swoich partii – Paweł Kukiz i Ryszard Petru. Co ciekawe, w dotychczasowym warszawskim bastionie lemingów, Miasteczku Wilanów, wygrała nie Platforma Obywatelska, lecz partia Ryszarda Petru. To z pewnością źle wróży trwałości PO po wyborach.
Na całym Mazowszu, w tym w okręgu podwarszawskim, triumfowało Prawo i Sprawiedliwość. Największa partia opozycyjna zdobyła w...
[pozostało do przeczytania 89% tekstu]
Dostęp do artykułów: