Bohaterowie z „Niebiańskiej sotni”

Lista poległych za wolną Ukrainę obrońców Majdanu wciąż jest niepełna. Cały czas nieznany jest los osób, o których słuch zaginął w tragicznych dniach pogromu protestu. „Gazeta Polska” przybliża sylwetki bohaterskich powstańców. Wszyscy chcieli innej Ukrainy niż ta, którą na spółkę z Władimirem Putinem „zafundował” im Wiktor Janukowycz

Leon Polański
24 października 1975 
– 20 lutego 2014
Etniczny Polak.  Był kolejarzem w Żmyrence, a w ostatnich latach mieszkał i pracował w Kijowie. Członek samoobrony Majdanu, od grudnia 2013 r. należał do Barskiej Sotni. Zmarł od rany postrzałowej w klatkę piersiową. Został pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim w Żmyrence. W jego pogrzebie wzięło udział kilkaset osób, w tym przedstawiciele Konsulatu RP w Kijowie. Kondukt z otwartą trumną przeszedł ulicami miasteczka. Leon pozostawił żonę i dwoje małych dzieci.
Jurij Werbicki
25 sierpnia 1963 
– 21 (22) stycznia 2014
Mieszkał we Lwowie. Pracował jako inżynier w Instytucie Geofizyki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy. Doktor nauk. Jego hobby była wspinaczka.  21 stycznia został przewieziony na okulistykę w kijowskiej klinice z diagnozą uszkodzenia oka. Stamtąd porwali go niezidentyfikowani osobnicy. Zmarł w wyniku ciężkich tortur. 22 stycznia jego ciało znaleziono w okolicach podkijowskiej miejscowości Gnidyn. Na jego ciele stwierdzono liczne złamania, zadrapania i ślady pobicia.
Wołodymyr Melnyczuk
22 sierpnia 1974 
– 20 lutego 2014
Mieszkaniec Kijowa. Wspierał działaczy Majdanu, dostarczając im ciepłe ubrania i żywność. Został zastrzelony przez snajpera. Zmarł w szpitalu. Pozostawił żonę i matkę.
Dmytro Czerniawskij
05 marca 1992 – 13 marca 2014
Urodzony w rejonie Doniecka. Studiował w Narodowym Uniwersytecie Lwowa.  13 marca uczestniczył w spotkaniu o jedność Ukrainy w Doniecku. Został dźgnięty nożem w starciach z prorosyjskimi demonstrantami. W wyniku obrażeń zmarł. Był...
[pozostało do przeczytania 0% tekstu]
Dostęp do artykułów: