Bohaterowie z „Niebiańskiej sotni”

Lista poległych za wolną Ukrainę obrońców Majdanu wciąż jest niepełna. Cały czas nieznany jest los osób, o których słuch zaginął w tragicznych dniach pogromu protestu. „Gazeta Polska” przybliża sylwetki bohaterskich powstańców. Wszyscy chcieli innej Ukrainy niż ta, którą na spółkę z Władimirem Putinem „zafundował” im Wiktor Janukowycz

Dmytro Pahor
10 kwietnia 1992 – 19 lutego 2014
Urodzony w rejonie Chmielnickiego. Student Politechniki Rolnej w Kamieńcu Podolskim. Pracował w myjni. Interesował się motocyklami. Brał udział w pokojowym proteście w pobliżu chmielnickiej Administracji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Zmarł w wyniku postrzału, gdy ciałem ochraniał dziewczynę. Pozostawił rodziców i brata. Pochowany w swojej rodzinnej miejscowości.
Petro Gadzha
13 lipca 1966 – 23 marca 2014
Urodził się w miejscowości Rachów, region Zakarpacia. Mieszkał w Kijowie. Na Majdanie od pierwszych dni. Był członkiem 8. sotni. W czasie wydarzeń w pobliżu Rady Najwyższej Ukrainy zatruł się gazem i został hospitalizowany. Przez miesiąc był leczony z oparzeń gazowych, którym uległy jego oskrzela i płuca. Po wypisaniu ze szpitala planował rehabilitację, ale zmarł kilka dni po powrocie do domu. Pozostawił żonę, syna i wiekową matkę.
Wiktor Shvets
1951 – 19 lutego 2014
Mieszkał w miejscowości Gatne w rejonie Kijowa. Emerytowany wojskowy, starszy aspirant. Przybył na Majdan 18 lutego 2014 r. Dzień później został dwukrotnie postrzelony przez Berkut. Zmarł w drodze do szpitala. Zostawił żonę i córkę.
Eduard Hrynevych
3 maja 1985 – 20 lutego 2014
Urodził się w miejscowości Derevok na Wołyniu. Studiował korespondencyjnie na róweńskim Uniwersytecie Humanistycznym; interesował się technologiami informacyjnymi. Przez pewien czas pracował w biurze Ukrtelecom w Łucku. Członek organizacji Swoboda i sotni „Wołyńska sicz”. 19 lutego został potrącony przez armatki wodne, następnego dnia wrócił na front i...
[pozostało do przeczytania 3% tekstu]
Dostęp do artykułów: