W skrócie \ Wieści z UE

Francuskie plany oszczędności
Rząd Francji opublikował projekt nowelizacji budżetu, zakładający redukcję wydatków publicznych o 4 mld euro (w tym ponad miliard euro w wydatkach na służbę zdrowia i opiekę społeczną) i ulgi podatkowe dla 4 mln rodzin. Rząd twierdzi, że ta korekta budżetu wraz z działaniami finansowymi, ogłoszonymi przez Europejski Bank Centralny, powinny pomóc w wyjściu gospodarki kraju z zastoju. Według planów rządu, deficyt finansów publicznych ma zmniejszyć się do 3,8 proc. PKB w tym roku i do 3 proc. w przyszłym. Komisja Europejska uznała jednak, że te francuskie prognozy są zbyt optymistyczne.

Postulaty wyższych podatków
Według informacji „Gazety Prawnej”, Komisja Europejska sugeruje podwyższenie podatków w Wielkiej Brytanii. Komisarzom UE chodzi o „rozszerzenie bazy podatkowej, tak by wspomóc konsolidację fiskalną”, aby dalszą walkę z deficytem budżetu prowadzić nie drogą oszczędności, lecz drogą ściągania wyższych podatków. Komisja UE sugeruje m.in. nowy podatek gruntowy i większy podatek od nieruchomości oraz dofinansowanie społecznego sektora mieszkaniowego zamiast wspierania prywatnego rynku mieszkań i domów. Brytyjski minister finansów George Osborne oświadczył jednak, że Wielka Brytania nie odstąpi od swojego planu budżetowych oszczędności, obniżania podatków dochodowych i tworzenia miejsc pracy oraz kontrolowania wypłacanych zasiłków.

UE zbada legalność ulg podatkowych
Komisja Europejska zamierza przeprowadzić oficjalne śledztwo, które ma sprawdzić, czy ulgi podatkowe stosowane od lat przez władze Irlandii, aby zachęcić do inwestycji zagraniczne firmy, nie naruszały podatkowego prawa UE. Komisarz UE J. Almunia zapowiedział, że to śledztwo zostanie przeprowadzone również w Holandii i Luksemburgu.

Litwa może przyjąć euro
Komisja Europejska i Europejski Bank Centralny (EBC) oficjalnie zaakceptowały wniosek Litwy o...
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: