W skrócie \ Wieści z UE

Cameron chce mniej UE, a więcej władzy państw
Po eurowyborach premier rządu Wielkiej Brytanii Dawid Cameron zachęca władze Niemiec i innych państw UE, aby ograniczyć kompetencje unijnej Brukseli na rzecz państw członkowskich. W Brukseli oświadczył dziennikarzom, że władze UE nie mogą zlekceważyć wyników wyborów i działać tak jak przedtem. Powiedział: „Potrzebujemy zmiany na podstawie wspólnego uznania, że unijna Bruksela stała się zbyt wielka, zbyt apodyktyczna, zbyt wtrącająca się w sprawy krajów. Potrzebujemy więcej władzy narodowych państw, a władzy Europy tylko tam, gdzie to konieczne”.

Postulaty Le Pen
Marine Le Pen, szefowa Frontu Narodowego, który we Francji wygrał wybory do Parlamentu Europejskiego, domaga się zorganizowania referendum w sprawie wyjścia Francji z Unii Europejskiej. Domaga się też dymisji socjalistycznego prezydenta François Hollande’a i rozwiązania niższej izby parlamentu. Spełnienie tych postulatów jest jednak mało prawdopodobne.

Klaus krytycznie o eurowyborach
Były prezydent Czech Václav Klaus oświadczył prasie, iż wybory do PE „są nieautentyczne i całkiem zbędne”. Przyznał jednak, że 25 maja wziął udział w tym głosowaniu, choć uczynił to „z dużymi wątpliwościami”. Dodał, że niska frekwencja wyborcza w Czechach (ok. 19 proc.) świadczy o tym, że coraz więcej ludzi już zdaje sobie sprawę, że próby scentralizowanego i sztucznego zarządzania całą Europą z Brukseli są błędne.

Ukraina bliżej ruchu bezwizowego z UE
Komisja Europejska poinformowała, że Ukraina przyjęła przepisy potrzebne do wprowadzenia ruchu bezwizowego z krajami UE. Od tej pory Komisja chce kontrolować, czy te przepisy są wdrażane. Komisarze ocenili, że Ukraina już przyjęła niezbędne ustawy dotyczące zabezpieczeń dokumentów, spraw azylowych, walki z korupcją i dyskryminacją, ochrony danych oraz podjęła inne wymagane przez władze UE działania. Komunikat z...
[pozostało do przeczytania 31% tekstu]
Dostęp do artykułów: