Świat \ Wieści z UE

UE zaskarżyła Rosję w WTO
Władze UE wystąpiły do Światowej Organizacji Handlu (WTO) o wydanie orzeczenia co do legalności pobierania przez Rosję opłat za recykling od importowanych samochodów. Władze Unii uważają, że te opłaty oznaczają dyskryminowanie tego eksportu krajów UE do Rosji, wynoszącego ok. 10 mld euro rocznie. Rosja może więc zostać zmuszona do zmiany przepisów albo będzie musiała liczyć się z sankcjami handlowymi. Komisarz UE ds. handlu Karel de Gucht oświadczył: – Musieliśmy wystąpić do WTO o orzeczenie, aby zapewnić dostosowanie się Rosji do jej międzynarodowych zobowiązań”.

Socjalistyczny minister skazany za łapówki
7 października został skazany w Atenach na 20 lat więzienia były minister obrony Grecji Akis Cochacopulos za przyjmowanie milionowych łapówek za kontrakty zbrojeniowe w latach 1997–2001. Pozostali oskarżeni w tej sprawie – 15 urzędników – otrzymało kary od 6 do 16 lat więzienia. 74-letni Cochacopulos to jeden z założycieli socjalistycznej partii PASOK i w latach 1981–2004 szef różnych resortów w jej kolejnych rządach. W marcu br. został już skazany w odrębnym postępowaniu na 8 lat więzienia i 520 tys. euro grzywny za składanie nieprawdziwych deklaracji podatkowych.

Wielkie węgierskie pożyczki
Bank centralny Węgier zwiększył program pożyczek dla małych i średnich firm – z dotychczasowych 750 mld forintów (3,4 mld dolarów) do aż 2,75 bln forintów (ok. 10 proc. PKB) do końca przyszłego roku. Szef tego banku, Gyorgy Matolcsy, spodziewa się, że te pożyczki przyczynią się do zwiększenia Produktu Krajowego Węgier aż o 2 proc. Bank centralny ma zasilić nieoprocentowanymi funduszami banki komercyjne, które przekażą je następnie firmom w formie pożyczek z marżą 2,5 proc.

Ogromny dług Portugalii
Długi portugalskiego państwa, firm publicznych i prywatnych, a także gospodarstw domowych, wynoszą łącznie 727,7 mld euro (...
[pozostało do przeczytania 21% tekstu]
Dostęp do artykułów: