Wieści ze Wschodu

Podniebna przyszłość
 
W rosyjskiej miejscowości Żukowskij odbył się międzynarodowy salon lotniczo-kosmiczny MAKS. Żadnych istotnych nowości nie było, niemniej można było zaczerpnąć informacji o przyszłości rosyjskich sił powietrznych. Jakie są plany na najbliższe lata? Po pierwsze, samoloty bojowe przejdą gruntowną renowację. Po drugie, siły zbrojne FR otrzymają ponad 250 nowych maszyn, m.in. różne wersje myśliwców Su-30, Su-35, Su-34. Samoloty będą miały zwiększoną moc silników i udoskonalone urządzenia celownicze.
 
Widmo katastrofy
 
Od awarii w elektrowni atomowej Fukushima minęło ponad dwa lata, wciąż jednak niebezpieczeństwo jest realne. Poziom promieniowania w pobliżu zbiorników do magazynowania wody wzrósł aż 18-krotnie. Najgorsze jest to, że wysoki poziom radiacji realnie zagraża oceanowi, jego faunie i florze.
 
Bezbronni i bezradni
 
Dowódca międzynarodowych sił ISAF generał Joseph Dunford stwierdził, że afgańskie siły bezpieczeństwa są niesamodzielne. Szok? Jeśli tak, to dziwne. Od dawna było bowiem wiadomo, że bez wsparcia sił zachodniej koalicji Afgańczycy nie są w stanie utrzymać militarnej infrastruktury materiałowo-technicznej, nie mówiąc już o prawidłowym gromadzeniu danych wywiadowczych.
 
W objęciach Moskwy
 
Armenia zrezygnowała ze zbliżenia z UE na rzecz Rosji. Jak podkreślił Serż Sarkisjan, prezydent Armenii, jego kraj wybiera Unię Celną z Rosją, Białorusią i Kazachstanem, ponieważ jest to „racjonalna decyzja odzwierciedlająca narodowe interesy Armenii”. Innymi słowy, współpraca z Unią Europejską została złożona na ołtarzu bezpieczeństwa w regionie. Rosja gwarantuje bowiem ochronę przed Azerbejdżanem (który chciałby odzyskać Górski Karabach) i przed Turcją (z którą Armenia ma nabrzmiałe spory historyczne).
 
Bez wyjścia
 
W listopadzie w Wilnie podczas...
[pozostało do przeczytania 19% tekstu]
Dostęp do artykułów: