Wieści ze Wschodu

Apetyt na szelf

Rosja chce powiększyć swoją strefę ekonomiczną na Morzu Ochockim. W tym celu planuje zagarnąć 48 tys. mkw. szelfu kontynentalnego. Co na to eksperci ONZ? Prawdopodobnie odrzucą rosyjski wniosek z powodu sprzeciwu Japonii, która nie uznaje szelfu jako rosyjskiego terytorium.

Zakulisowe dozbrajanie

W najbliższych latach Moskwa dostarczy do Wietnamu myśliwce Su-30MK2. Co prawda rosyjska centrala handlu bronią Rosoboroneksport i zakłady lotnicze Suchoja nic w tej sprawie nie mówią, tajemnicą poliszynela jest jednak, że podpisano już stosowny kontrakt. Podobno opiewa na sumę 600 mln dolarów.

Okradziony Niedźwiedź

Armeńska armia ma na swoim wyposażeniu chińskie systemy rakietowe AR1A o zasięgu do 130 km. Skąd w Armenii zmodernizowana wersja rosyjskich systemów „Smiercz”? Jak widać, chińscy złodzieje technologii wojskowej nie marnują czasu.

Wbrew zakazom

Mimo że Sudan jest objęty embargiem na dostawy uzbrojenia, nie wszyscy się tym przejmują. Przykładem na potwierdzenie tej tezy jest Rosja, która niedawno sprzedała Sudanowi śmigłowce wojskowe Mi-24 i Mi-8.

Szczerość dyplomaty

„Gdyby powstało rosyjsko-ukraińskie konsorcjum do zarządzania ukraińskimi gazociągami, to cena rosyjskiego gazu dla Ukrainy wynosiłaby 268,5 dolarów za 1000 m sześc. [a nie 400 dolarów – przyp. red.]”. Ambasador Rosji na Ukrainie Michaił Zurabow głośno powiedział to, o czym wszyscy mówią po cichu.

Bez ceregieli

Rosyjscy prokuratorzy nie dają odetchnąć Aleksiejowi Nawalnemu. Zarzut nielegalnego przyjmowania zagranicznych środków finansowych na kampanię wyborczą na mera Moskwy to zemsta za to, że Nawalny oskarżył obecnego mera Siergieja Sobianina o nieczyste interesy finansowe.

Bazarowe wojny

Mieszkańcy Kaukazu i republik...
[pozostało do przeczytania 16% tekstu]
Dostęp do artykułów: