Wieści ze Wschodu

Order dla Jarosława Kaczyńskiego

30 lipca prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili odznaczył prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego Orderem Zwycięstwa św. Jerzego – najwyższym gruzińskim odznaczeniem. Ponadto J. Kaczyński spotkał się podczas swojej wizyty w Gruzji z Vano Merabiszwilim, b. premierem, który przebywa w zakładzie karnym. Merabiszwili został oskarżony przez obecnego premiera o nadużycie władzy i korupcję. – Warunki, w jakich przetrzymywany jest były premier Gruzji, są niewyobrażalne. Takich praktyk nie spotyka się w cywilizowanym świecie. Były premier jest pozbawiony kontaktu ze światem, przebywa w małej celi. Ta wizyta była wstrząsająca – powiedział po spotkaniu Jarosław Kaczyński.

Ostrzeżenie

„Nieznani sprawcy” porwali, pobili i wymazali czarną farbą córkę Wiaczasława Szeleha. To kara reżimu za działalność opozycyjną białoruskiego przedsiębiorcy i jego chęć zaskarżenia państwa do Komitetu Praw Człowieka ONZ.

Stalin wiecznie żywy

W gruzińskim Gori stanie pomnik Stalina. Prezydent Michaił Saakaszwili protestuje, obecne władze nie mają nic przeciwko. Więcej, w przyszłości nie wykluczają kolejnych takich działań.

Polityczni adwersarze

Dawid Bakradze został kandydatem na prezydenta Gruzji z ramienia Zjednoczonego Ruchu Narodowego. Co na to Gruzińskie Marzenie? Rządząca koalicja ma swojego kontrkandydata. Na razie jednak Giorgi Margwelaszwili unika publicznej konfrontacji.

Sprawiedliwość, czyli bezprawie

Zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie pierwszego procesu Michaiła Chodorkowskiego. Sędziowie uznali, że proces szefa koncernu Jukos był niesprawiedliwy i motywowany politycznie. Z drugiej jednak strony padły tezy, których istota sprowadza się do tego, że rosyjski wymiar sprawiedliwości nie działał wybiórczo. Reasumując, sędziowie ETPCz umyli ręce niczym...
[pozostało do przeczytania 17% tekstu]
Dostęp do artykułów: