Wieści ze Wschodu

Jamal-Europa II

Szef Gazpromu, Aleksiej Miller, uznał, że budowa gazociągu z Białorusi przez Polskę na Słowację jest możliwa dzięki międzyrządowemu porozumieniu z Warszawą, które  przewiduje dwunitkowy gazociąg. Jest tylko jeden problem – w umowie jest zapis o dwunitkowym gazociągu do… Niemiec.

Niedoszły agent

Andrej Hajdukou został skazany przez białoruski sąd na 1,5 roku kolonii karnej. Oficjalny powód? „Próba nawiązania kontaktów z agentami obcych służb specjalnych”. Nieoficjalna przyczyna? Działanie w opozycyjnych strukturach, aktywne uczestnictwo w „milczących protestach” i czynne popieranie konkurentów Aleksandra Łukaszenki.

Prawybory

Zjednoczony Ruch Narodowy, partia Michaiła Saakaszwilego, rozpoczął proces mający na celu wyłonienie kandydata na przyszłego prezydenta kraju. O najwyższy urząd w państwie ubiega się czterech kandydatów: Dawid Bakradze, szef klubu parlamentarnego ZRN, oraz posłowie: Giorgi Baramidze, Zurab Dżaparidze i Szota Malaszchia. Czy mają szanse na wygraną? Według najnowszego sondażu Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego, jesienią blisko połowa Gruzinów poprze kandydata obecnej koalicji – Gruzińskie Marzenie.

Zmęczeni zamordyzmem

Według Centrum Jurija Lewady, ponad połowa Rosjan popiera niezależność Czeczenii. Informacja zastanawiająca, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że do tej pory wszelkie przejawy niezależności Czeczenów Moskwa topiła w morzu krwi.

Legislacyjna eliminacja

Rosyjska prokuratura chce sześciu lat pozbawienia wolności dla Aleksieja Nawalnego. Przeciwko opozycjoniście jest prowadzone śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych. Miało do nich dojść w państwowej spółce działającej w obwodzie kirowskim. Wyrok zostanie ogłoszony 18 lipca. Jeśli będzie skazujący, Nawalny może zapomnieć o uczestnictwie w wyborach na mera...
[pozostało do przeczytania 16% tekstu]
Dostęp do artykułów: