Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia i jednocześnie najczęstszą przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Uważa się, że jest obecnie najczęstszą bezpośrednią przyczyną zgonów na świecie
 
Nadciśnienie tętnicze jest to choroba układu krążenia polegająca na stałym lub okresowym podnoszeniu ciśnienia tętniczego krwi. Prawidłowa wartość ciśnienia krwi u dorosłego zdrowego człowieka wynosi 120/80 mmHG (milimetrów słupa rtęci). O nadciśnieniu tętniczym mówimy wtedy, gdy po wielokrotnych pomiarach ciśnienie skurczowe przekracza wartość 140 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe ma więcej niż 90 mmHg.

Konieczność badań

Nadciśnienie tętnicze jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia i jednocześnie najczęstszą przyczyną rozwoju choroby niedokrwiennej serca i udarów mózgu. Uważa się, że jest obecnie najczęstszą bezpośrednią przyczyną zgonów na świecie.

Na nadciśnienie tętnicze choruje obecnie w Polsce około 30 proc. dorosłej populacji, czyli prawie 9 mln ludzi. Dane szacunkowe podają, że za 25 lat problem nadciśnienia może dotyczyć nawet połowy naszego społeczeństwa. Problem ten dotyka przede wszystkim ludzi w grupie wiekowej pomiędzy 35. a 60. rokiem życia. Nadciśnienie tętnicze jest wykrywane z reguły podczas pomiaru przy badaniu lekarskim. W większości przypadków choroba ta, zwłaszcza w fazie początkowej, przebiega bezobjawowo. Dlatego należy pamiętać o okresowym badaniu ciśnienia krwi, np. przy okazji kontroli poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Przyczyny zachorowań

Przyczyny nadciśnienia dzieli się na: pierwotne i wtórne, z czego 90 proc. przypadków tej choroby wynika z przyczyn pierwotnych, tzn. genetycznych lub środowiskowych. Tylko 10 proc. to przyczyny wtórne związane z różnego rodzaju chorobami: nerek, gruczołów dokrewnych, mózgu, miażdżycy, stresu, otyłości lub z niewłaściwym sposobem życia.
...
[pozostało do przeczytania 34% tekstu]
Dostęp do artykułów: