Fundament silnej Polski. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego

Coraz więcej czynników ma wpływ na bezpieczeństwo narodowe. Nie tylko kwestie militarne, ale również te dotyczące polityki zagranicznej, gospodarki, finansów, cyberprzestrzeni czy – jak pokazały ostatnie dwa miesiące – związane z wybuchem epidemii mogą odcisnąć swoje piętno na bezpieczeństwie. Precyzyjne określenie zagrożeń i sposobów na ich zażegnanie to jedyna droga, by sprostać wyzwaniom. Drogowskazem dla tych działań jest podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategia Bezpieczeństwa Narodowego. W tym numerze „GP” przedstawiamy pierwszy z czterech filarów, zawartych w jednym z kluczowych dokumentów ostatnich lat – bezpieczeństwo państwa i obywateli.
 
12 maja w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda zatwierdził nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego (SBN RP). Prace nad dokumentem trwały kilka lat, a ich głównym celem było m.in. określenie wszystkich obecnych zagrożeń dla bezpieczeństwa. Wdrożenie nowej strategii spowodowało, że moc prawną stracił poprzedni tego typu dokument, opracowany w 2014 roku.
Wydawać by się mogło, że sześć lat to niedużo, jednak przez ten czas sytuacja bezpieczeństwa, zarówno w ujęciu globalnym, jak i jednostkowym zmieniła się diametralnie. Wystarczy wziąć oba dokumenty i porównać, co uznawano za największe wyzwania w 2014 roku, a jak wyglądają one teraz. Neoimperialna polityka Rosji, która wywołała wojnę na wschodzie Ukrainy, zaanektowała należący do tego kraju Krym i kontynuuje swoją agresję m.in. w Abchazji i Osetii Południowej, formalnie wchodzących w skład Gruzji, oraz w Naddniestrzu należącym do Mołdawii, to dziś jedno z kluczowych wyzwań, przed którymi stoi Europa. W ciągu ostatnich lat mieliśmy również do czynienia z gigantycznym rozwojem terroryzmu. W wielu krajach kontynentu doszło do serii zamachów terrorystycznych, w których życie i zdrowie straciło setki osób. Kryzys imigracyjny i brak odpowiednich narzędzi do kontroli nielegalnych imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu doprowadziły do...
[pozostało do przeczytania 80% tekstu]
Dostęp do artykułów: