Nowa era w polskim lotnictwie. Kontrakt na F-35

W miniony piątek w Dęblinie podpisano umowę na zakup 32 amerykańskich wielozadaniowych samolotów piątej generacji F-35A dla Sił Powietrznych RP. Kontrakt przewiduje również wsparcie logistyczne i szkoleniowe, a jego wartość to 4,6 mld dolarów. Pierwsze myśliwce zostaną przekazane Polsce w 2024 roku.

W uroczystości w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz szef MON Mariusz Błaszczak. – Przystępujemy do rodziny F-35, samolotów najnowszej generacji, które przenoszą lotnictwo w zupełnie nową erę zdolności obronnych i bojowych – powiedział prezydent RP. – F-35 to samoloty stanowiące swoiste centra dowodzenia i wyróżniające się interoperacyjnością, współpracujące także na przykład z systemem Patriot, który zakupiliśmy w 2018 roku, współpracujące z samolotami F-16, które posiadamy już od kilku lat – powiedział z kolei szef MON. – F-35 spowoduje, że cień rosyjskiej dominacji będzie coraz dalej odsuwał się od Rzeczypospolitej – zaznaczył premier Morawiecki. 
Kwota, jaką Polska zapłaci za 32 samoloty, a także za wsparcie logistyczne i szkoleniowe, jest znacznie niższa od tej, którą przewidziały Stany Zjednoczone. We wrześniu ubiegłego roku Departament Stanu wyrażając zgodę na sprzedaż Polsce myśliwców F-35, oszacował koszty umowy na 6,5 mld dolarów. Tymczasem różnica wynosi aż 1,9 mld dolarów. Pierwsze samoloty mają zostać przekazane Polsce w 2024 roku. Pozostaną przez dwa lata w USA, gdzie odbędzie się szkolenie pilotów i personelu.  

Najlepszy na świecie
Pozyskanie przez Polskę myśliwców F-35 to jeden z dwóch, obok umowy na zakup systemów rakietowych Patriot, najważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii. Dzięki podpisanej przed kilkoma dniami umowie nasz kraj wchodzi do elitarnego grona państw posiadających samoloty piątej generacji. Po wielu latach użytkowania wiekowych i nieprzystosowanych do współczesnego pola walki myśliwców (...
[pozostało do przeczytania 59% tekstu]
Dostęp do artykułów: