Manewry inne niż wszystkie. Rekordowy przerzut wojsk USA do Europy

Choć zasadniczą część manewrów pod kryptonimem „Defender-Europe 20” zaplanowano na kwiecień i maj, już teraz dowództwo armii Stanów Zjednoczonych rozpoczęło operację przerzutu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Stary Kontynent. W jednym z najbardziej strategicznych militarnie wydarzeń ostatnich 25 lat, organizowanym m.in. na poligonach w Polsce, weźmie udział ponad 37 tys. żołnierzy z 18 krajów.

Logistyka to pierwszy, a zarazem jeden z najważniejszych elementów przygotowujących kilkumiesięczne ćwiczenia. W ostatnich dniach ruszyła początkowa faza tego przedsięwzięcia. Wojskowi z US Army i dysponowany przez nich sprzęt wyruszyli drogą powietrzną i morską do portów w Niemczech, Francji, Belgii i Holandii. Kolejny etap zakłada przerzucenie ich specjalnymi konwojami w miejsca, gdzie zaplanowano główne epizody manewrów. Skala transportu będzie ciągle rosła. Przerzut najcięższego sprzętu i uzbrojenia zaplanowano na przełom lutego i marca. Ogółem z ramienia USA stawi się w Europie 20 tys. żołnierzy służby czynnej, Gwardii Narodowej oraz rezerwy. Do tego należy doliczyć około 13 tys. elementów sprzętu wojskowego. To największy przerzut żołnierzy US Army na Stary Kontynent od 25 lat. „Ćwiczenia »Defender-Europe 20« to sygnał, że Amerykanie są gotowi i zdolni do wypełniania zobowiązań wobec partnerów z NATO” – deklaruje zastępca dowódcy wojsk USA w Europie gen. Andrew Rohlin.

Współpraca priorytetem
Na poligonach m.in. w Polsce, krajach bałtyckich, Gruzji i Niemczech ćwiczyć będzie ponad 37 tys. żołnierzy reprezentujących 18 państw. Głównym celem manewrów będzie ukazanie zdolności szybkiego przemieszczania dużych amerykańskich jednostek w celu wsparcia NATO i reakcji na jakąkolwiek sytuację kryzysową. „Bardzo ważne jest także zweryfikowanie procedur i europejskiej infrastruktury, tak abyśmy mogli szybko i skutecznie przenieść nasze siły do dowolnego miejsca na kontynencie” – wskazał podczas grudniowej...
[pozostało do przeczytania 60% tekstu]
Dostęp do artykułów: