Ostatni mistrz konserwatyzmu. Pamięć o sir Rogerze Scrutonie

W opętanej ideologicznymi sporami współczesności Roger Scruton zawsze stał po stronie zdroworozsądkowego umiaru. Jego konserwatyzm pełen był wrażliwości na to co najważniejsze, najpiękniejsze i najbardziej godne naszej troski, ocalenia i zachowania. 

W swoim wspomnieniu o sir Rogerze Scrutonie konserwatywny pisarz i publicysta brytyjski Douglas Murray narzeka, że w końcówce swojego życia Roger Scruton bardziej był ceniony za granicą (przede wszystkim w Europie Środkowo-Wschodniej) niż w swoim kraju. W Polsce, na Węgrzech i w Czechach otrzymywał odznaczenia. W Wielkiej Brytanii był często celem prowokacji lewicowych dziennikarzy, chcących do swojej kariery dodać upolowanie „prawicowego oszołoma”, przyłapując filozofa na jakichś niezgodnych z duchem nowoczesnej tolerancji wypowiedziach. Jedna z takich prób się udała, choć by to osiągnąć, jej autor George Eaton posłużył się dalece zmanipulowanymi, a w niektórych przypadkach kompletnie zmyślonymi wypowiedziami Scrutona. Takie informacje, nawet te niesprawdzone, sprawiły, że filozofa pospiesznie usunięto z funkcji nieodpłatnego doradcy ds. budownictwa konserwatywnego rządu. Ostatecznie, po analizie całego nagrania z przeprowadzonego wywiadu, redakcja „The New Statesman” wystosuje przeprosiny pod adresem sir Rogera Scrutona.
To smutna i żenująca historia, tym bardziej że dotyczyła postaci takiego formatu. Pokazuje też duszną atmosferę dzisiejszej debaty publicznej, w której młody hunwejbin poprawności politycznej może „odstrzelić” wielkiego mędrca. Ale jest w tej sytuacji także pozytywna strona. Pokazuje ona, jak bardzo nie pasował do naszej epoki sir Roger Scruton, a przez to jak wielkim był skarbem i jak wielkim skarbem pozostaną jego książki. 

Konserwatyzm jako instynkt
„Konserwatyzm wychodzi od poczucia, które mogą podzielać wszyscy dojrzali ludzie: poczucia, że dobre rzeczy łatwo się niszczy, ale niełatwo tworzy” – pisał Scruton w książce „Jak być...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: