Wojny technologiczne. 5G i walka o światową dominację

Choć wokół zastosowań technologii 5G jeszcze wiele niewiadomych, już teraz jest ona w centrum międzynarodowej rozgrywki. Walczą o nią nie tylko USA i Chiny. Kreml produkuje dezinformacje na potrzeby USA, ale jednocześnie bardzo chciałby mieć tę technologię u siebie.

Dla niektórych 5G to rewolucja porównywalna z początkami internetu. Nowa sieć oferować będzie połączenie o 10–20 razy szybsze niż najbardziej do tej pory zaawansowane technologie 4G LTE. Nie chodzi tu jednak tylko o szybszy dostęp do filmików z sieci. Połączenie ma być też dużo bardziej stabilne, a sieć będzie mogła wytrzymać dużo większe obciążenia i jednoczesne wykorzystywanie jej przez wiele urządzeń. Oznacza to, że sektory gospodarki, które do tej pory były często ograniczane przez przerwy w dostępie do mobilnego internetu, teraz otrzymają impuls wzrostowy i narzędzia do gromadzenia oraz przetwarzania jeszcze większej liczby danych w czasie rzeczywistym. Autonomiczne samochody czy w pełni zarządzane zdalnie, zautomatyzowane fabryki – to tylko niektóre miejsca zastosowania nowej technologii, mogące pojawić się wraz z osiągnięciem pełnej funkcjonalności przez sieć 5G.
Skok w technologii to także uzyskanie przewagi konkurencyjnej w gospodarce, wzrost ekonomicznej aktywności, ale także przesunięcia chociażby na rynku pracy. Nic dziwnego, że największe światowe potęgi skupiają swoją uwagę na 5G. USA chcą powstrzymać chińską ekspansję, po części w obawie przed zagrożeniami bezpieczeństwa, bo większa liczba danych oznacza też większe możliwości dla hakerów i destabilizacji systemów informatycznych przez obce państwa. Ale Stany Zjednoczone chcą też chronić rodzime firmy przed konkurencją, która już inwestuje ogromne środki w infrastrukturę 5G. Nowe możliwości szerokopasmowego internetu będą oznaczały też wyzwanie dla twórców regulacji, bo już mówi się, że w potoku płynących z prędkością światła informacji trudniej będzie zadbać o zabezpieczenie prywatności.

...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: