Zbrojeniowa gra o Bałtyk. Rosja pozyska nowe okręty

Przez lata w Europie panowało przeświadczenie, że w kontekście polityki militarnej Rosja odrzuciła chęć dominacji na Morzu Bałtyckim. Tymczasem aktywność Kremla, związana m.in. z manewrami w obwodzie kaliningradzkim, oraz zapowiedź dozbrojenia Floty Bałtyckiej nowymi okrętami podwodnymi przeczą tej teorii.

W retoryce rosyjskich władz najmocniej odczuwalna jest chęć podporządkowania sobie wszystkich sąsiednich krajów i regionów o strategicznym znaczeniu, a także ukazania rodzimej armii jako najpotężniejszej na świecie, zarówno w ujęciu całościowym, jak i poszczególnych jej rodzajów. Taka narracja ma wzbudzić strach mniej uzbrojonych państw i docelowo ułatwić Kremlowi zaliczanie kolejnych celów w obranej strategii. Wydaje się, że w tym ostatnim wypadku na pierwszy plan wysuwa się obecnie wzmocnienie zdolności żołnierzy rosyjskiej Marynarki Wojennej. Użycie słowa „zdolności” zamiast „obecności” jest tutaj zasadne, bowiem rosyjskie okręty nie stoją w portach, lecz regularnie biorą udział w manewrach na strategicznych akwenach, w tym na Bałtyku. Również rosyjskie lotnictwo jest obecne w regionie, jednak tutaj chodzi przede wszystkim o prowokowanie państw bałtyckich poprzez naruszanie ich przestrzeni powietrznej.

Wojenny przyczółek
Graniczący z Polską obwód kaliningradzki słusznie jest nazywany przez ekspertów najbardziej zmilitaryzowanym regionem w Europie. Rosja sukcesywnie przerzuca tam kolejne partie uzbrojenia, modyfikuje wcześniej rozmieszczoną broń, a także przeprowadza zakrojone na szeroką skalę ćwiczenia. W większości wypadków ich scenariusz zakłada prowadzenie operacji wojennej skierowanej przeciwko fikcyjnemu wrogowi. Co ciekawe, liczebnością wojska czy położeniem geograficznym zazwyczaj jest on łudząco podobny do państw wchodzących w skład NATO. Taki stan rzeczy jest jednak łatwy do wytłumaczenia, ponieważ w chwili wybuchu konfliktu zbrojnego obwód kaliningradzki jest z punktu widzenia Kremla...
[pozostało do przeczytania 56% tekstu]
Dostęp do artykułów: