Tchórzliwa śmierć kalifa. Koniec założyciela Państwa Islamskiego

Donald Trump ogłosił, że amerykańskim siłom udało się zlikwidować przywódcę Państwa Islamskiego, Abu Bakra al-Bagdadiego. Potwierdzają to też źródła tureckie i irackie. Jednak w Moskwie pojawiły się od razu wątpliwości co do śmierci lidera dżihadystów. Dla Rosjan to prestiżowa porażka – choć to niejedyny powód demonstrowanego przez nich sceptycyzmu.

Od dawna mówiło się, że Bagdadi ukrywa się gdzieś przy granicy iracko-syryjskiej. W pustynnych rejonach, gdzie nadal działają rozproszone siły IS. Okazuje się jednak, że Amerykanie dopadli go kilkaset kilometrów od tego miejsca. Na północnym zachodzie Syrii, w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib, zaledwie sześć kilometrów od granicy tureckiej.

Skończył jak Osama
Donald Trump dostał szczegółowy plan operacji trzy dni przed jej przeprowadzeniem. W sobotę 26 października prezydent wrócił do Białego Domu z klubu golfowego w Wirginii – była 17.30. Pół godziny później w Pokoju Sytuacyjnym spotkali się prezydent, wiceprezydent Mike Pence, sekretarz obrony Mark Esper, doradca prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley oraz wysocy przedstawiciele wywiadu. Gdy tylko się zebrali, osiem helikopterów sił specjalnych wystartowało z bazy w Iraku. W Syrii była wtedy 23.00. Team specjalsów transportował helikopter eskortowany przez śmigłowce bojowe. Misję zabezpieczały drony bojowe i myśliwce. Śmigłowce dotarły do celu w nieco ponad godzinę. W pobliżu domu Bagdadiego śmigłowce ostrzelano, ale zdołały one wylądować i wysadzić specjalsów. Komandosi szybko rozprawili się z obstawą lidera IS, zapewnili też bezpieczeństwo dużej grupie dzieci i żon „kalifa” przebywających w domu. Bagdadi uciekł do ślepego tunelu z dwójką dzieci. Gdy zrozumiał, że nie ma ucieczki, wysadził się wraz z nimi (już wcześniej informator z jego otoczenia uprzedzał, że szef IS nie rusza się nigdzie bez...
[pozostało do przeczytania 73% tekstu]
Dostęp do artykułów: