Europa w skrócie

Najnowsze newsy i nie tylko z obszaru Unii Europejskiej

O usuwaniu e-komentarzy
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że prawo Unii nie stoi na przeszkodzie, aby dostawcy usług hostingowych, takiemu jak Facebook, nakazać usunięcie informacji lub komentarzy uznanych za bezprawne. Trybunał podkreślił, że dyrektywa UE o e-handlu nie stoi na przeszkodzie, aby sąd państwa-członka UE nakazał dostawcy e-usług usunięcie informacji czy komentarza, które ten dostawca przechowuje. Możliwe jest też zablokowanie dostępu do tych informacji – niezależnie od tego, kto wnioskował o ich przechowywanie.
 
Mniejszy parlament Włoch
Parlament Włoch przyjął ustawę o zmniejszeniu liczby deputowanych obu jego izb. Liczba posłów zostanie zredukowana z 630 do 400, a liczba senatorów z 315 do 200. Dzięki temu włoski budżet zaoszczędzi w ciągu 10 lat ponad miliard euro.
 
„Prorynkowy” budżet
Rząd Grecji przedstawił w parlamencie nowy, „prorynkowy” plan budżetu państwa. Rząd planuje znaczącą obniżkę podatków dochodowych, VAT i dywidend, co ma przyczynić się do wzrostu konsumpcji i większych inwestycji, w tym zagranicznych. Wiceminister finansów Theodoros Skylakakis określił ten budżet jako „radykalny zwrot w kierunku wzrostu gospodarki, zatrudnienia i dochodów obywateli”.
 
Anglicy będą nadal płacić na UE?
Komisarz UE ds. budżetowych Günther Oettinger oznajmił, że Wielka Brytania będzie musiała płacić składki do budżetu UE, nawet gdy opuści Unię bez umowy. Jest to warunek konieczny do rozpoczęcia rozmów o wolnym handlu między Londynem a Brukselą. Komisarz dodał, że w planie budżetowym na rok 2020 Wielka Brytania jest pełnoprawnym partnerem ze wszystkimi prawami i obowiązkami.
 
Szwedzkie propozycje dla Anglików
Rząd Szwecji planuje, żeby Brytyjczycy mieszkający w Szwecji (w liczbie około 25 tys.) nie musieli...
[pozostało do przeczytania 38% tekstu]
Dostęp do artykułów: