Jak ocenzurowano film o Amber Gold. „Gazeta Polska” dotarła do fragmentów filmu, które wyciął Jacek Bromski

„Gazeta Polska” dotarła do fragmentów filmu „Solid Gold”, które usunął z niego reżyser Jacek Bromski, oraz do dokumentów finansowych produkcji. Obraz, który wyłania się z naszych ustaleń, jest następujący: Bromski dwa razy spotkał się z wicepremierem Piotrem Glińskim i siedem lub osiem razy z prezesem TVP Jackiem Kurskim. Namawiał ich usilnie, by sfinansowali film – jak kusił – o aferze Amber Gold. W czasie, gdy Bromski flirtował z Dobrą Zmianą, zwodził także… aktorów. Im dla odmiany sugerował, że będą grali w filmie o patologiach w życiu publicznym sięgających także czasów rządów PiS. A na koniec, pod presją „Gazety Wyborczej” i środowisk współodpowiedzialnych za aferę Amber Gold, ocenzurował własny film, wycinając aż trzy sceny nawiązujące do afery.

– Czy można ocenzurować własny film? To tak, jakby ktoś panu powiedział, że ocenzurował pan własny artykuł – odpowiada na te zarzuty w rozmowie z „GP” Jacek Bromski.

Trzy sceny, które zniknęły
Jak ustaliliśmy, z filmu zniknęły trzy fragmenty w mocny sposób nawiązujące do afery Amber Gold. Kadry z nich zamieszczamy jako ilustracje do niniejszego artykułu. Pierwszy to znana scena ciągnięcia samolotu przez samorządowców z PO. Notabene w filmie samolot – oprócz urzędników – ciągnęła także postać grana przez Andrzeja Seweryna, czyli gangster będący kimś w rodzaju zwierzchnika Marcina Plichty.
Druga scena to otwarcie linii lotniczych, równie jasno nawiązująca do linii OLT Express. W jej tle widać napisy „Gdańsk” oraz „Z Pomorza w świat”. „Z wielką satysfakcją chciałbym oznajmić, że ta nasza wspólna inicjatywa połączenia Trójmiasta i Pomorza z resztą świata bezpośrednio, bez konieczności przesiadania się w innych miastach, od dzisiaj stała się rzeczywistością. Jestem niezmiernie szczęśliwy, że przypadł mi w udziale zaszczyt otworzenia nowej linii lotniczej Air Pomerania” – przemawia urzędnik.
Trzecia usunięta scena nawiązuje do prowokacji...
[pozostało do przeczytania 71% tekstu]
Dostęp do artykułów: