Bursztynowa mafia. Skarb Państwa oszukany na 23 mln zł podatku VAT

Jednym z szefów rozpracowywanej przez Centralne Biuro Antykorupcyjne międzynarodowej grupy przestępczej przemycającej bursztyn z Ukrainy ma być były oficer FSB – ustaliła „Gazeta Polska”.

To jeden z ostatnich sukcesów organów ścigania. Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) kierowane przez Ernesta Bejdę przez wiele miesięcy rozpracowało międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się od lat przemytem bursztynu z Ukrainy do Polski. W połowie września tego roku w wyniku operacji specjalnej – kontrolowanego zakupu surowca – zatrzymano sześć osób – Polaka i pięciu obywateli Ukrainy. Dwóch z nich podawało się za pracowników Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wszystkim Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej postawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która oszukała Skarb Państwa na przynajmniej 23 mln zł podatku VAT. Według śledczych grupa w ciągu pięciu lat miała przemycić do Polski 6 ton kruszcu. Jednak to może być wierzchołek góry lodowej. Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że za procederem mają stać byli i obecni funkcjonariusze ukraińskich i rosyjskich służb specjalnych, współpracujący z mafią z Odessy. Polscy śledczy podejrzewają, że jednym z szefów rozbitej grupy jest B., obywatel Rosji, były oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), który ma przebywać na terenie Ukrainy.

Wielomilionowy interes
Bursztyn, czyli skamieniała żywica, to dziś jeden z najbardziej wartościowych surowców. Jego cena systematycznie rośnie. Obecnie za kilogram – w zależności od wielkości oraz jakości brył – można uzyskać nawet kilka tysięcy dolarów. Z kolei wartość całego polskiego rynku bursztynu jest szacowana na setki milionów dolarów rocznie. Rok temu „Superwizjer” TVN ujawnił, że nawet ponad 80 proc. sprzedawanego w Polsce surowca, m.in. jako wyroby jubilerskie czy pamiątki, może pochodzić z Ukrainy, głównie z przemytu. Wydobywany tam surowiec, ze względu na wyższą jakość, jest droższy...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: