Czas O’Briena. Trump zmienia doradcę ds. bezpieczeństwa

Robert O’Brien, który jest już czwartym doradcą ds. bezpieczeństwa współpracującym z prezydentem Donaldem Trumpem, dołącza do administracji w kluczowym momencie. Czy długo utrzyma się na stanowisku? To zależy od tego, jak ułożą się jego osobiste relacje z prezydentem oraz sekretarzem stanu Mike’em Pompeo.

Doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego nie mają łatwego i spokojnego życia w Białym Domu pod rządami Donalda Trumpa. Zmieniają się często po pierwsze ze względu na to, że 45. prezydent wbrew zapowiedziom z okresu kampanii prowadzi bardzo aktywną politykę zagraniczną, ma na nią swój pomysł i jest mocno skupiony na tym, by w sprawach kluczowych dla bezpieczeństwa USA odnosić spektakularne sukcesy, które będą pokazywać, jak skutecznym jest liderem. Dotychczasowi współpracownicy Trumpa, Micheal Flynn, Herbert M. McMaster i John Bolton, wszyscy wywodzili się w mniejszym lub większym stopniu z klasycznej szkoły myślenia o roli USA w świecie, która kształtowała się wokół Partii Republikańskiej na przełomie XX i XXI wieku. To samo można powiedzieć o Robercie O’Brienie, który w głównych i kluczowych kwestiach zgodziłby się zapewne z Boltonem i McMasterem. Trump też zasadniczo akceptuje wszystkie tezy tego widzenia świata, ale od swoich współpracowników oczekuje elastyczności, której czasem wymaga sytuacja negocjacji z kluczowymi partnerami. Jeśli O’Brien będzie pryncypialny jak McMaster czy Bolton, to jego kadencja może być równie krótka. Jeśli będzie otwarty na czasem niekonwencjonalne pomysły prezydenta Trumpa, pozostanie na swoim stanowisku nawet w drugiej kadencji (jeśli Trump wygra wybory).

Bolton – odejście neokonserwatysty
Odejście poprzednika Roberta O’Briena, Johna Boltona, odbyło się w rozpoznawalnym i oryginalnym stylu zarządzania Donalda Trumpa. Po tym, jak Trump ogłosił, że Biały Dom nie będzie już korzystał z usług Boltona, ten zapewniał, że sam chciał wcześniej zrezygnować, ale kiedy pragnął...
[pozostało do przeczytania 61% tekstu]
Dostęp do artykułów: